Blatenští čapí otužilci

(údaje a fotografie RNDr.Petr Pavlík)
Pár čápů bílých v Blatné OSMKRÁT PŘEZIMOVAL, naposledy v zimě 2014/2015. V roce 2016 se otužilá samice s černým kroužkem A3293 po zimě vrátila a hnízdila (ale mláďata zahynula). Na jaře 2017 se bohužel tao samice už neobjevila (zřejmě zahynula) a blatenské hnízdo zůstalo neobsazené, ale zdá se, že jen dočasně. Na hnízdě se objevovalo několik nehnízdících jedinců a v červenci 2017 zřejmě mladý pár intenzivně tokal a hnízdo si upravoval, takže je velká šance, že nový pár v roce 2018 opět v Blatné zahnízdí, i když už pravděpodobně nebude zimovat, ale to se uvidí :-)
Ani v roce 2016 (v zimě 2016/17) čapí pár v Blatné nezimoval, samice (s černým kroužkem) byla v Blatné pozorována naposledy v polovině září 2016. (Zimovat se ale v zimě 2016/17 opět chystal pár čápů v Dobřanech u Plzně).
V ZIMĚ 2015/2016 BLATENSKÝ ČAPÍ PÁR POPRVÉ po 8 letech v Blatné NEZIMOVAL. Od srpna 2015 nebyl ani jeden z páru v Blatné pozorován, POTVRDILO SE, že jen z neznámých důvodů po 8 letech odletěli a nezahynuli, na jaře 2016 se "naše" samice s černým kroužkem znovu objevila. Samce bohužel nelze identifikovat - viz dole souhrn zimování. . Do Blatné se první čáp vrátil 8.3.2016 a od 10.3.2016 byl na hnízdě opět celý pár - VRÁTILA se opět "naše" SAMICE s kroužkem A3293. V roce 2016 se hnízdění bohužel nevydařilo, mláďata se nevylíhla (1 vejce bylo nalezeno na zemi pod hnízdem).
V ZIMĚ 2014/2015 BLATENSKÝ ČAPÍ PÁR POOSMÉ PŘEZIMOVAL. Jeho fotografie jsou součástí výstavy ČÁPI 2014 - viz INFORMACE NA SPECIÁLNÍM ČAPÍM WEBU, výstava putovala z Vrchlabí přes Prahu (listopad v Českém rozhlase na Vinohradech) do dalších měst: 15.prosince 2014 až 15.března 2015 - NP a CHKO Šumava, Kvilda, České Budějovice, NP České Švýcarsko, ORNIS Muzea Komenského Přerov...
NA WEBU Českého rozhlasu lze stále shlédnout všechny fotografie z výstavy ČÁPI 2014 (včetně dvou fotek blatenských zimujících čápů). Fotka blatenského zimujícího čápa u zasněženého komínu byla v hlasování druhá (díky za příznivý ohlas!).

Klikněte ZDE: Čapí fotografiie z výstavy ČÁPI2014V roce 2015 po dalším (již osmém) přezimování a časném páření měl blatenský čapí pár 2 mláďata, která byla okroužkována (jako každý rok Mgr. Stanislavem Chvapilem z ZO ČSOP Ciconia Roudnice nad Labem) a následně úspěšně vyvedena. V roce 2014 měl blatenský pár3 mláďata. která byla okroužkována 2.6.2014 (viz ČLÁNEK NA SPECIÁLNÍM ČAPÍM WEBU zřízeném v roce 2014, kdy jsou čáp bílý i čáp černý vyhlášeni PTÁKY ROKU. Na tomto čapím webu najdete také zmínku o blatenských zimujících čápech i jejich fotku od člena ZO ČSOP Petra Pavlíka.) V roce 2013 pár po přezimování úspěšně vyvedl 2 mláďata ze tří (díky výhodě časného páření již koncem zimy byla mláďata v době dešťů dost velká aby těžkou dobu přežila). Dospělý pár i na podzim 2013 zůstal v Blatné a posedmé společně přezimoval - mírnou zimu 2013/14 blatenští čápi přežili ve výborné kondici.

V NEDĚLI 26.5.2013 BYLA V ČESKÉ TELEVIZI V POŘADU CHCETE MĚ REPORTÁŽ O "SLAVNÉM" BLATENSKÉM ZIMUJÍCÍM ČAPÍM PÁRU (po odvysílání pořad najdete i na Internetu klikněte zde: Čápi v televizi

Po cca 13. minutě pořadu uvidíte i záběry z hnízda v Hajanech u Blatné a z nového hnízda u kravína v Kocelovicích). Na jaře 2013 pár hnízdí, páření již koncem února, vejce v březnu, počátkem května již mláďata (7.5. při natáčení do Chcete mě? krmili 3 mladé), která přežila i deště počátkem června. V zimě 2012/2013 pár opět zimoval v Blatné (již šestou zimu), samice stále stejná s kroužkem Radolfzell A3293, samec ale nyní bez kroužku - bez kroužku pozorování již 14.10.2012 - (není jasné zda jde o nového samce, nebo snad dosavadní samec z blatenského páru ztratil zelený kroužek PR - ten by zimoval již posedmé). V lednových mrazech se často vyhřívali v kouři komína kanceláří Blatenské ryby. V zimě 2011/12 blatenští čápi v Blatné přezimovali popáté, samec pošesté, pářili se již koncem února a od března již opět seděli na vejcích na hnízdě na lihovaru. V roce 2012 bohužel hnízdění nebylo úspěšné, mláďata se nevylíhla...(snad zase za rok). STRUČNÝ PŘEHLED HISTORIE ZIMUJÍCÍHO ČAPÍHO PÁRU JE NA TÉTO STRÁNCE ZCELA DOLE. O posledním zimování platí totéž co v článku níže:

V zimě 2009/10 v Blatné již potřetí přezimoval pár čápů bílých, samec dokonce počtvrté (a v zimě 2010/11 pár zimoval počtvrté a po zimě 2010/11 už počátkem dubna seděli na vejcích a i roku 2011 odchovali další 2 mladé!). Na jaře vyvedli na hnízdě na blatenském lihovaru 2 mláďata a na podzim 2010 se oba chystali zimovat znovu! Samice má černý kroužek a je původem Bavoračka kroužkovaná jako mládě roku 2003 v Gerhardshofenu 231km západně a od roku 2005 hnízdí v Blatné, první 2 roky s jiným samcem a nezimovala, samec má zelený kroužek jen s písmeny PR, jeho původ zatím není jasný (mohl by pocházet z chovné stanice z Karlsruhe). V Blatné se objevil a zimoval v roce 06/07 a poté třikrát s uvedenou samicí vyvedl mladé a od zimy 07/08 zimují společně. Mláďata naštěstí nenásledují příklad rodičů a jak se na čápy sluší odlétají do Afriky. Pár je neustále spolu a většinou spí na hnízdě na zámeckém lihovaru. Většinou vstoje, při větších mrazech i vsedě a při nejtužší zimě (leden únor 2010) někdy i v noci stáli v proudící vodě v řece pod zámkem. Byli pozorováni i u funkčních teplých komínů. Podzim tráví u vypuštěných rybníků a i v zimě (není-li sníh a zamrznuto) mají šanci si nalovit v rybnících, v řece a hlavně loví na loukách a polích. Zima jim nevadí pokud mají možnost získat potravu. Mírné zimy 06/07 a 07/08 pro ně nebyly problémem, ale v posledních tužších zimách by asi nemohli být v tak perfektní kondici bez přikrmování kusy uhynulých kaprů ze sádek Blatenské ryby. Tuto zimu byli v lednu a únoru přikrmováni přímo na led před zámkem a velmi se zkrátila jejich úniková vzdálenost, takže je každý mohl snadno pozorovat. Podrobnosti o hnízdění blatenského páru zná zejména odborník na čápy Mgr. Chvapila z Roudnice n/L, který hnízdo sleduje a kroužkuje mladé. Údaje mu průběžně hlásí pracovníci lihovaru. Zimuje i pár v Horažďovicích (v roce 2012 bohužel již jen 1 z horažďovického páru, jeho partner loni zahynul) a jen zcela ojediněle dalších jedinci.

(Níže uvedený článek je z ledna 2009 - DODATEK z října 2009: čápi úspěšně zimu přečkali a již 2.3.2009 se pářili a v roce 2009 úspěšně vyhnízdili a opět mladí odlétli a staří zase nikam nepoletí...)

Na hnízdě na blatenském lihovaru opět zimuje čapí pár - jedná se o zkušené otužilce, kteří úspěšně přečkali v Blatné již celou minulou zimu a samec dokonce zimuje již třetím rokem. Minulé dvě zimy pro ně ale nebyly teplotně příliš náročné, letos se dočkali tvrdší zkoušky. Spí většinou na svém hnízdě a ve dne loví nejčastěji na řece pod zámkem hned naproti lihovaru nebo často na protějších sádkách. Jsou i po lednových mrazech zatím ve výborné kondici. Samice má černý kroužek Radolfzell A3293 (je původem z Bavorska - kroužkovaná jako mládě v roce 2003 v Gerhardshofen 231 km západně, od roku 2005 hnízdí v Blatné), samec má zelený kroužek pouze s písmeny PR , jeho původ zatím není zcela jasný, ale v Blatné již potřetí zimuje a dvakrát s uvedenou samicí úspěšně vyvedl mladé. Mláďata naštěstí nenásledovala příklad rodičů a jak se na čápy sluší odlétla zimovat do Afriky, pravděpodobně přes Španělsko (menší část středoevropských čápů létá i východní cestou Tureckem, Izraelem a Egyptem). ilustrační obrázek - čápi na na komíně blatenského  lihovaru - leden 2009

Čápi na zasněženém hnízdě či na ledu budí zaslouženou pozornost většiny blatenských občanů i návštěvníků Blatné, především si však zaslouží poděkování zaměstnanci Blatenské ryby, kteří čápům přilepšují a přikrmují je, a pracovníci lihovaru, kteří je starostlivě denně sledují a při známce počínajícího vysílení by hned případně kontaktovali odbor životního prostředí MěÚ (čápi jsou zvláště chráněnými živočichy, proto my ostatní čápy sledujme raději zpovzdálí, abychom je zbytečně neplašili a neubírali jim energii), odborníka na čápy pana Mgr. Chvapila z Roudnice (každoročně jezdí do Blatné kroužkovat mláďata) a v případě nouze by byli čápi odchyceni a postarala by se o ně stanice ČSOP pro hendikepované volně žijící živočichy v hájence Makov v Nové Vsi u Čížové. Pokud si čápi povedou tak dobře jako dosud až konce zimy neměl by být odchyt nutný (vzhledem k jejich dosavadní kondici by byl i téměř nemožný). Pro čápy nejsou největší překážkou ani tak nízké teploty, jako hlavně nedostatek potravy, není-li sníh a zamrznuto mají šanci si nalovit v rybnících a v řece a hlodavce na loukách a polích, ale při současné sněhové pokrývce a zamrznutí hladin by bez výše uvedené lidské pomoci potravu sháněli hůře.

Kvůli blatenským čápům do Makova nevolejte (jsou pod dohledem a pomoc by v případě potřeby byla zajištěna), ale pro případ, že najdete jiné zraněné či hendikepované volně žijící živočichy, připomínáme číslo na záchranou stanici Makov v Nové Vsi u Čížové: 724090220.

Výborné informace o ptácích i jejich ochraně nejdete na Internetu na stránkách České společnosti ornitologické www.cso.cz


Tento článek byl publikován v Blatenských listech

V lednu 2011 odvysílal Český rozhlas o blatenských zimujících čápech reportáž - klikněte zde: Čápi v rozhlase Další reportáž odvysílal Český rozhlas České Budějovice i v lednu 2015.

Bližší informace o čápech bílých i čápech černých, kteří jsou PTÁKY ROKU 2014, můžete získat na webu České společnosti ornitologické www.birdlife.cz kde je jednak vystavena publikace Ptačí svět věnovaná PTÁKůM ROKU 2014 čápům bílým a černým, ale najdete tam i odkaz na nový "čapí" web a v části Pták roku najdete ke stažení brožuru Pták roku 1994 Čáp bílý

STRUČNÝ PŘEHLED HISTORIE v Blatné ZIMUJÍCÍHO ČAPÍHO PÁRU:

(údaje o hnízdění poskytl Mgr. Stanislav Chvapil částečně dle podkladů pana Ing. Lukáše z Lihovaru Blatná) (adult = dospělý, pulli = mláďata v prach.peří)

(Před rokem 2005 hnízdili v Blatnéna lihovaru jiní jedinci, nezimující)

Rok 2005 : Jeden adult. kroužek DER A 3293 (F kroužkovaná jako mládě v Bavorsku v roce 2003 v Gerhardshofen 231 km západně), druhý bez kroužku. Přílety : 30.3.2005 první pták, 5.4.2005 druhý. Kroužkována 2 pulli.

Rok 2006 : Adult F kroužek DER A 3293, adult. M zelený kroužek PR na pravé noze nahoře. Jarní přílet na hnízdo 29.3.2006 oba adult. najednou. Kroužkována 2 pulli. V zimě 2006/07 v Blatné POPRVÉ PŘEZIMOVAL SAMEC se zeleným koroužkem PR (samice až o rok později)

Rok 2007 : Přes zimu 2006-2007 zůstal na lokalitě kroužkovaný M, samička s kroužkem DER A 3293 se vrátila 9.3.2007, hned páření, vyvedena 4 mláďata, kolem 15.6.2007 již létala.

Rok 2008 : V zimě 2007-2008 zůstali na lokalitě již oba kroužkovaní adulti. První páření zjištěno 3.3.2008, vyvedena 3 pulli., kroužkována již 2.6.2008.

Rok 2009 : Oba adult. přezimovali 2008-2009. Hnízdo v předjaří vyčištěno, sníženo. První zjištěné páření již 25.2.2009, trvalé sezení na vejcích od 28.3.2009. Kroužkovány 2 pulli.

Rok 2010 : První pozorované páření přezimujících adult. 1.3.2010, původně 4 pulli., jedno mrtvé vysušené mládě nalezeno 8.6.2010 na střeše, druhé mrtvé v hnízdě. Kroužkována a vyvedena 2 mláďata.

Rok 2011 : Přezimující adult. 2010-2011 (jednoho rána až -27°C hlásil Ing. Lukáš) Poprvé se pářili 14.3.2011 (prvně zjištěné), kroužkovány 3 pulli, odlet juv. 13.8.2011.

Rok 2012 : Přezimování obou adult. (opět jeden den v zimě - 27°C), první zjištěné páření 27.2.2012, týž den v Blatné ráno - 4°C (Ing. Lukáš), ve dnech 7. a 8.,3. nosili větve na hnízdo,.Dne 4.5.2012 nalezeny skořápky vajec na zemi pod hnízdem, týž den znovu páření. Hnízdo bez pull. Dne 14.10.2012 pozoroval RNDr. P. Pavlík samici s kroužkem DER A 3293 s čápem bez kroužku - tito 2 adult zimují v Blatné i v zimě 2012/13.

Rok 2013 : opět přezimování obou adult. Jaro 2013 pár hnízdí, páření již koncem února, vejce v březnu, počátkem května již mláďata (7.5. krmili 3 mladé), vyvedena byla 2 mláďata ze 3, která přežila i deště počátkem června. Dospělý pár i na podzim 2013 zůstává v Blatné a chystá se na sedmé společné přezimování.

Rok 2014 : po velmi mírné zimě opět úspěšné přezimování obou adult. Jaro 2014 pár na hnízdě a 2.6. okroužkována 3 mláďata. V zimě 2014/15 opět přezimování dospělého páru.

Rok 2015 : po další velmi mírné zimě osmé úspěšné přezimování obou adult. Jaro 2015 pár na hnízdě a vyvedl 2 mláďata (opět okroužkována). V červenci oba dospělí na hnízdišti, ale OD SRPNA 2015 ANI JEDEN ADULT NEPOZOROVÁN, po 8 letech opět odlétli a naštěstí nezahynuli na jaře 2016 přilétl první čáp 8.3.2016 a druhý 10.3.2016, vrátila se i samice s kroužkem A3293, možná i se stejným samcem.

Rok 2016 : po další opět velmi mírné zimě a "netradičním" odletu (nezimování) na jaře 2016 přilétl první čáp 8.3.2016 a druhý 10.3.2016, vrátila se i samice s kroužkem A3293, možná i se stejným samcem (ten bez kroužku bohužel není identifikovatelný). V roce 2016 se hnízdění bohužel nevydařilo, mláďata se nevylíhla (1 vejce bylo nalezeno na zemi pod hnízdem).

Rok 2017 : Tradiční samice A3293 se bohužel po zimě neojevila a k hnízdění čápů v roce 2017 v Blatné nedošlo. Na hnízdě se objevovalo několik nehnízdících jedinců a v červenci 2017 zřejmě mladý pár intenzivně tokal a hnízdo si upravoval, takže je velká šance, že nový pár v roce 2018 opět v Blatné zahnízdí


Zpracoval RNDr.Petr Pavlík, ZO ČSOP Blatná


Děkujeme ÚVR ČSOP za poskytnutí prostoru pro tuto prezentaci.

Český svaz ochránců přírody
ZO ČSOP Blatná 20/04

Můžete nám napsat na

ZO ČSOP Blatná

úvodní stránkakontakty
Čapí otužilciHnízdo poštolek WEBKAMERAPozorování ptáků Strakonicko a Plzeň-jih

rok 2018

Festival ptactva
říjen 2018
Vítání ptačího zpěvu
6.5.2018 Blatná
Plán činnosti 2018

rok 2017

Festival ptactva
říjen 2017
Vítání ptačího zpěvu
8.5.2017 Blatná
O datlovi U Datla
28.10.2017 Blatná
Přehled činnosti 2017

rok 2016

Festival ptactva
říjen 2016
Vítání ptačího zpěvu
8.5.2016 Blatná
Přehled činnosti 2016

rok 2015

Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2015
Přehled činnosti 2015

roky 2014 až 2002

Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2014
Přehled činnosti 2014 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2013
Přehled činnosti 2013 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2012
Přehled činnosti 2012 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2011 (Myštice)
Přehled činnosti 2011 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2010 (Čekanice)
Výstava Všechno lítá...
srpen/září 2010
Přehled činnosti 2010 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2009 (Blatná a Strakonice)
Přehled činnosti 2009 Přehled činnosti 2008 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2007
Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2006
Přehled činnosti 2005 Přehled činnosti 2004 Přehled činnosti 2003 Úklid PR Hořejší po povodni 2002 Vítaní ptačího zpěvu 2002

Odkazy

odkazy na jiné stránky