Festival ptactva byl opět první víkend v říjnu 2013


Seznam všech pozorovaných druhů najdete na webu birds.cz
Vycházka s pozorováním ptactva „Festival ptactva“ proběhla jako každý rok první říjnový víkend a jako tradičně také na Blatensku a to V NEDĚLI 6.10 u Tchořovic. Sraz byl v neděli 6. 10. 2013 v 9:00 na zastávce ČD v Tchořovicích u Blatné. Z Blatné bylo možné přijet na kole, autem či přijít pěšky (pěkná trasa vede přes Řečici kolem Hajanského rybníka). Kdo se mailem předem nahlásil a přijel do Tchořovic do 6:52 (čas příjezdu vlaku od Blatné) mohl se zúčastnit už začátku doprovodné kroužkovací akce, shlédnout ukázku kroužkování budou ale mohli všichni účastníci. Vycházka vedla k rybníkům Hořejší, Starý, Radov, k tůním pod letištěm a zpět do Tchořovic. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku byly doporučeny, k dispozici byly i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně. Vycházka byla vhodná i pro rodiny s dětmi. Pořádají členové ČSO (Jihočeského ornitologického klubu ČSO) ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná. Vedou Petr Pavlík a Zdeněk Voborník, ukázky kroužkování Petr Louda a Jaroslav Fořt.

Festival ptactva pořádá ČSO (Česká společnost ornitologická a její pobočka Jihočeský ornitologický klub) ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná.

Kontakt na organizátory: csopblatna@seznam.cz. Další informace o Festivalu ptactva najdete i na Internetu www.cso.cz, kde jsou i další informace o ptácích a jejich ochraně.

 
Vítání ptačího zpěvu 2013

Tradiční ornitologická vycházka pro veřejnost „Vítání ptačího zpěvu“ proběhla opět i na Blatensku a to poslední dubnový týden v neděli 28. dubna 2013, sraz byl v BLATNÉ, podrobnosti jsou níže, úplný seznam viděných a slyšených ptáků najdete na Seznam pozorování ze dne 28.4.2013 na Vítání ptačího zpěvu v Blatné (z webu Birds.cz) Druhy s poznámkou K byly na akci kroužkovány.


Vítání ptačího zpěvu 2013 se v Blatné vydařilo, foto Petr Pavlík

 

 


Vítání ptačího zpěvu 2013 se v Blatné vydařilo, foto Petr Pavlík

 

 


Vlevo budníček větší, vpravo budníček menší, Vítání ptačího zpěvu 2013 v Blatné, foto Petr Pavlík

 

 


Vítání ptačího zpěvu na Blatensku, foto Petr Pavlík

 

 

POZVÁNKA: Tradiční ornitologická vycházka pro veřejnost „Vítání ptačího zpěvu“ proběhne opět i na Blatensku a to v neděli 28. dubna 2013, sraz v 8:30 v BLATNÉ na parkovišti před krematoriem (silnice na Buzice, GPS N49 25.304 E13 53.562). Pro ranní ptáčata lze doporučit příchod na místo srazu již v 6:15, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Přední a Zadní Topič a následně možná i k Řitovízům či ke Kanečku. Bude možné uvidět některé ptáky i z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody. Bude velká šance slyšet a vidět rákosníky proužkované, cvrčilky zelené, slavíky modráčky a další pěvce rákosin a křovin a několik druhů kachen, roháče, chřástaly vodní (povede se odchyt a okroužkování?), slípky zelenonohé a lysky, husy velké, volavky popelavé a možná i bílé, motáky pochopy a další druhy. Hlasy zajímavých druhů, které ještě neuslyšíme naživo, budou reprodukovány z nahrávek. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích, vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody 20/04 Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a kroužkovatelé Petr Louda, Zdeněk Voborník a Jaroslav Fořt.


Děkujeme ÚVR ČSOP za poskytnutí prostoru pro tuto prezentaci.

Český svaz ochránců přírody
ZO ČSOP Blatná 20/04

Můžete nám napsat na