vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Ochrana druhů:
Národní síť záchranných stanic

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo

Zvířata přijatá v Praze v roce 2010
Hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula) zz-prijmy-hyl_29_12-mini.jpg


29.12.2010 (Jesenice u Prahy) - Hýla obecného nám přivezl nálezce s tím, že narazil do okna jeho domu. Naštěstí náraz nebyl příliš silný a tento pták se z něj poměrně rychle vzpamatoval. Na zotavenou byl odvezen do stanice v Pátku u Poděbrad.

- Hýl byl vypuštěn zpět do volné přírodyDlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) zz-prijmy-dlask29_12-mini.jpg


28.12.2010 (Praha 5) - Tento krásný pták se stal s největší pravděpodobností obětí nedostatku potravy v zimních měsících. Byl vyčerpaný a nemohl létat. Odvezli jsme jej do stanice v Pátku u Poděbrad, kde setrvá, dokud nebude schopen návratu do přírody.

- Dlask byl v pořádku vypuštěn
 

Labuť velká (Cygnus olor) zz-prijmy-labutkrc16_12-2-mini.jpg


16.12.2010 (Praha - Krč) - Na rybníce za krčským zámkem seděla na ledu labuť. To by nebylo nic tak zvláštního, kdyby ovšem mohla létat. Nálezci volali na několik míst a všude byli hrubě odmítnuti s tím, že je jistě v pořádku, aniž by se na ni někdo alespoň podíval. My jsme na místo vyrazili a zjistili, že labuť nejen že není schopná letu, ale má problémy se i jen postavit na nohy. Naštěstí byl led dostatečně silný a k labuti se dalo bez problému dojít. Odvezli jsme jí do záchranné stanice Aves Kladno, kde se po několika dnech její stav zlepšil. Brzy bude vypuštěna zpět do volné přírody.

Labuť velká (Cygnus olor) zz-prijmy-labut2_12-mini.jpg

1.12.2010 (Praha 4) - Mladá labuť si pro místo odpočinku vybrala zasněžený park. Strážníci z Městské policie nás na místo přivolali s tím, že je zraněná. Naštěstí se žádné zranění nepotvrdilo a proto jsme ji odvezli na řeku poblíž Výtoně.

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) zz-prijmy-racek25_11-mini.jpg

25.11.2010 (Praha - Novotného lávka) - Pro zraněného racka, který nemohl létat ani stát, jsme jeli na Novotného lávku. Zaměstnanci místní restaurace nám jej předali s tím, že je v tomto stavu již druhým dnem. U racka se bohužel ukázala rozsáhlá zranění způsobená nárazem do nějaké překážky. Těmto zraněním nakonec podlehl v záchranné stanici Aves Kladno.


Zimní zálety netopýrů do bytu

V letošním teplotně extrémním roce si pravděpodobně někteří netopýři vybrali ke svému zimnímu spánku nevhodné místo. Velmi často jde o netopýry pestré (Vespertilio murinus) – černý čenich a uši, stříbřitý kožíšek a syčí (to je ze strachu, snaží se vypadat hrozivě). Když uhodily mrazy, zjistili, že promrzají štěrbiny, ve kterých se ukryli. Zoufale hledají vhodnější zimní úkryt a často se stane, že teplý vzduch proudící otevřenou ventilačkou je vláká do pasti – vlítnou do bytu a nemohou nalézt cestu ven. Takové netopýry je třeba co nejdřív předat odborníkům ze záchranné stanice. V žádném případě není možné je vypustit ven. Jako hmyzožravci nemají venku žádnou potravu a i když odlítnou, svoje energetické zásoby rychle spotřebují a hynou vysílením nebo zmrznou. Vypouštění netopýrů v zimě zákon kvalifikuje jako týrání.

Když v zimě netopýr vlítne do bytu nebo kanceláře:
Vezměte papírovou krabici, dejte do ní kus zmuchlaného toaletního papíru a netopýra nejlíp s pomocí hadru odchytněte a vložte do krabice. Netopýra chytnete tak, že netopýra lehce přehodíte hadrem i přes hlavu a jemně uchopíte i s hadrem a vložíte do krabice. Do krabice mu dejte malinkou mističku s vodou, např. víčko od pet lahve. Potravu nepotřebuje. Volejte nejbližší záchrannou stanici nebo SOS netopýří linku 731 523 599.
Pokud si netroufnete odchytit netopýra sami, volejte ihned.
Na netopýra sahejte výhradně přes hadr nebo v kožené rukavici.


 

Labuť velká (Cygnus olor) zz-prijmy-labut12_11_2-mini.jpg


12.11.2010 (Praha - Radotín) - Tato mladá labuť měla smůlu, že při krmení omylem snědla smotek vlasce. Ten se jí omotal kolem zobáku a zhoršoval jí možnosti příjmu potravy. Labuť jsme tedy odchytli a smotek z krku vytáhli. Následně jsme labuť ještě prohlédli a vypustili zpět na vodu.


Žluna zelená (Picus viridis) zz-prijmy-8_11_zluna-mini.jpg

5.11.2010 (Praha - Karlín) - Tato žluna s největší pravděpodobností narazila do nějakého skla. Otřesená posedávala a nebyla schopna letu. Ani při manipulaci se nikterak nebránila a byla velmi apatická. Odvezli jsme jí proto do záchranné stanice Aves Kladno. Zde se po několika hodinách její stav velmi zlepšil a nyní je již připravená na vypuštění zpět do volné přírody.

- Žluna byla vypuštěna zpět do volné přírody


Prase divoké (Sus scrofa) zz-prijmy-4_11_kanec3-mini.jpg

4.11.2010 (Praha - Stromovka) - Věřili by jste, že můžete ve Stromovce, v centru Prahy, potkat kance? My ne... A přece se tam jeden objevil. K jeho smůle ho však cestou srazil vlak na blízké trati. Proto jsme jen po namáhavém zápasení odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Bohužel byl zraněn natolik, že musel být utracen.
Netopýr pestrý (Vespertilio murinus) zz-prijmy-netoppestrykarlin25-10-mini.jpg

25.10.2010 (Praha-Karlín) - Spící Manfred. Od léta se pravidelně vracel do bytu v Karlíně netopýr, večer otevřeným oknem odlétal na lov a ráno již vzorně spal na roletě. Obyvatelé bytu ho měli rádi a říkali mu Manfred. Poslední 4 dny už nikam nelétal a jenom visel na svém oblíbeném místě, prostě se uložil k zimnímu spánku. V bytě nejsou vhodné podmínky pro zimování netopýrů a tak nás zavolali. Zdravý samec netopýra pestrého byl předán do Nyctalu. Pokud bude ještě pár hezkých dnů, bude vypuštěn, a když bude zima, půjde zimovat do netopýřího domova v záchranné stanici v Kladně.

Netopýr pestrý (Vespertilio murinus) zz-prijmy-netopyrpestry-21-10-10-mini.jpg

21.10.2010 (Praha - Zličín) - Tento netopýr byl nalezen na zemi v obchodním centru na Zličíně. Po důkladné prohlídce jsme zjistili, že nemá žádná zranění a jediným jeho problémem je vysílení. Vzali jsme jej tedy do záchranné stanice Aves Kladno, kde jej místní pracovníci zahřáli, nakrmili a večer vypustili zpět do volné přírody. 

Srnec obecný (Capreolus capreolus) 

18.10.2010 (Praha - Satalice) - Že se nedá v dnešní době na nikoho spolehnout jsme se přesvědčili v posledních dnech. Od pražské Městské policie k nám přišlo hlášení, že v městské části Satalice leží sražená srna, které již není pomoci. Volali jsme proto myslivce, kterým patří honitba v Satalicích a s vírou, že se o trpící a umírající zvíře postarají, jsme případ považovali za vyřízený. O to víc nás překvapilo, když jsme se dnes dozvěděli, že srna trpěla až do druhého dne, kdy pro ní přijeli pracovníci jinonické stanice a srnu nechali utratit. Samozřejmostí je, že největší tíha viny padá na nás, protože jsme příliš snadno uvěřili, že myslivecký hospodář případ dořeší. Těžko už teď můžeme posuzovat, nakolik je pravdivá historie o tom, jak srnu nemohli nalézt. Nicméně je zřejmé, že staré úsloví "co si neuděláš sám, to nemáš" platí v každé době a v každém oboru. 

 

Strakapoud velký (Dendrocopos major) zz-prijmy-6_10_strakapoud-mini.jpg

 

6.10.2010 (Praha - Písnice) - Tohoto strakapouda přinesla kočka v tlamě. Naštěstí si toho majitelka včas všimla a zachránila ho před vážnějším zraněním. U strakapouda došlo nakonec jen k lehkému poranění křídla, ze kterého se zotavuje v záchranné stanici Aves Kladno.


Poštolka obecná (Falco tinnunculus) zz-prijmy-6_10_postolka-mini.jpg

6.10.2010 (Praha- Modřany) - Poštolka, která seděla na rampě skladu jednoho obchodního domu, měla popálené křídlo a nebyla schopna letu. Odvezli jsme jí proto do záchranné stanice ČSOP Vlašim. Šance, že by byla opět schopna letu je však téměř nulová.


Ježek východní (Erinaceus concolor) zz-prijmy-jezekvychodni-26-9-2010-mini.jpg


26.9.2010 (Praha 9) - Poblíž silnice ležel vyhladovělý a podchlazený ježek. Po těle měl muší larvy a celkově byl velmi apatický. Ježka jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o jeho záchranu.


Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holub-23-9-2010-mini.jpg


23.9.2010 (Praha - Žižkov) - Tento kroužkovaný holub byl nalezený v krabici před vchodem do penzionu, kam jej někdo položil. Nebyl schopný letu, proto jsme jej umístili do záchranné stanice Aves Kladno, kde se o něj budou starat, dokud to bude zapotřebí.

Ježek východní (Erinaceus concolor) zz-prijmy-jezekvychodni-23-9-2010-mini.jpg


23.9.2010 (Praha - Černý most) - Další mládě ježka, které se k nám dostalo se pohybovalo na rušné silnici na Černém mostě. Díky jeho malé váze skončil v naší péči. V současnosti je v záchranné stanici Aves Kladno.

Ježek východní (Erinaceus concolor) zz-prijmy-jezekvychodni-22-9-2010-mini.jpg


22.9.2010 (Praha 3) - Tento malý ježek zaběhl do sklepa jeho nálezců. Ti jej zvážili, nakrmili a odvezli k nám. Vzhledem k tomu, že jeho váha byla necelých 150 g, odvezli jsme jej do záchranné stanice ČSOP Vlašim, kde jej vykrmí a budou se o něj starat dokud bude potřeba.

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajicci-20-9-2010-mini.jpg


20.9.2010 (Praha - Stromovka) - Poněkud pozdní dobu si vybrala matka těchto dvou zajíců. Mláďata našlo malé dítě při hře ve Stromovce. Bohužel nevědělo, že se mladých zajíců nesmí dotýkat a proto skončili u nás v Domu ochránců přírody. Odtud putovali do záchranné stanice Aves Kladno. Šance na jejich přežití jsou však mizivé.
 

Labuť velká (Cygnus olor)

6.9.2010 (Praha - Braník) - Mladá labuť byla tři dny odloučená od své rodiny. Měla totiž hluboko v krku zaseklý háček a z tlamy jí visel vlasec. Ten se navíc zamotal do křoví na ostrůvku uprostřed řeky a pro labutí mládě bylo nemožné od ostrova odplout. Při velmi namáhavém odchytu, kdy jsme využili i místního rybáře na...  pramici, se vlasec vytrhl. Nevěděli jsme však, zda se vytrhl i s háčkem. Vzali jsme ji proto k naší veterinární lékařce, která pomocí rentgenu zjistila, že háček zůstal v jícnu labutě. Po vyoperování háčku jsme labuť převezli do stanice v Pátku u Poděbrad, kde setrvá, dokud nebude schopná návratu do volné přírody.

zz-prijmy-labut620101-mini.jpg  zz-prijmy-labut6920102-mini.jpg zz-prijmy-labut6920103-mini.jpg zz-prijmy-labut6920104-mini.jpg

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajic39-mini.jpg

3.9.2010 (Praha 8) - Malý, ještě nesamostatný zajíc zaběhl do herny na Praze 8. Místní zaměstnanci se zajíce snažili nalézt, ale bez úspěchu. Podařilo se jim to až druhý den, kdy při úklidu nalezli zaječího návštěvníka za hracím automatem. Zajíce jsme odvezli do Vlašimi, kde setrvá, dokud nebude plně samostatný.


 

Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) zz-prijmy-kolonierezav298-mini.jpg


29.8.2010 (Praha 6) - Kolonie netopýrů zalétla do jednoho pražského bytu. Původně jsme se domnívali, že se v bytě nachází pouze tři netopýři. Po odchytu a následném odjezdu nám však obyvatelé bytu volali, že našli další. Nakonec jich bylo v bytě celkem šestnáct. Ty jsme večer vypustili zpět do přírody a doufáme, že si nalezli rozumnější úkryt. :)

 

Netopýr pestrý (Vespertilio murinus)netopýr pestrý

25. 8. 2010 (Praha – Letňany) – Samička netopýra pestrého utrpěla zlomeninu křídla. Naštěstí si ji lidé všimli, když lezla po zemi a odchytili ji. My jsme ji pak předali odborníkům ze ZO ČSOP Nyctalus, kteří ji zajistí nejlepší možnou péči.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)zraněný holub domácí

 

25. 8. 2010 (Praha - Podolí) – Tento dospělý holub domácí byl nalezený v Praze – Podolí. Několik dní se zdržoval v předzahrádce domu a nechtěl odlétnout. Když jsme jej odchytili, zjistili jsme, že má zlomené křídlo. Předali jsme ho do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu zajistí odbornou péči.

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mláďata holuba domácícho

 

23. 8. 2010 (Praha - Dejvice) – Tato dvě mláďata byla nalezena v plastové vaničce na ulici na zemi. Pravděpodobně je někdo našel po svém návratu z dovolené na balkóně a tímto způsobem se jich zbavil. Odvezli jsme je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jim poskytnou potřebnou péči.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácícho

 

21. 8. 2010 (Praha - Barrandov) – Nesamostatné mládě holuba domácího bylo nalezeno na zemi v Praze – Barrandově. Buď předčasně vypadlo z hnízda anebo jej někdo z hnízda sundal a dal na zem. Bez lidské pomoci by toto mládě uhynulo, rodiče by jej na zemi nekrmili. Odvezli jsme jej proto do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se o něj postarají až do doby, kdy bude samostatné a schopné žít bez lidské pomoci.

 

Netopýr ušatý (Plecotus auritus)netopýr ušatý

 

17. 8. 2010 (Praha - Klánovice) – Malá kolonie netopýrů ušatých byla nalezena během rekonstrukce půdy domu v Praze – Klánovicích. Protože byla půda už odkryta, nešel jejich úkryt bohužel už zachránit. Šest netopýrů odletělo spontánně, sedmému už se tolik nechtělo, tak jsme jej převzali a poté, co byl prohlédnut a bylo zjištěno, že je v pořádku, vypustili jsme jej ve večerních hodinách zpět na lokalitu nálezu. Doufejme, že se netopýrům podaří najít si v okolí náhradní úkryt.

 

Netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus)zraněný netopýr hvízdavý

 

17. 8. 2010 (Praha – Štěrboholy) – Zraněný netopýr hvízdavý byl nalezen v Praze 10. Předali jsme jej do péče ZO ČSOP Nyctalus, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Ježek západní (Erinaceus europaeus)malé mládě ježka západního

 

17. 8. 2010 (Praha - Krč) – Velmi malé mládě ježka západního patrně také doplatilo na nedělní bouři s kroupami. Bylo nalezeno mimo hnízdo, které bylo možná bouří zničeno. Ježečka jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Holub hřivnáč (Columba palumbus)holub hřivnáč

 

16. 8. 2010 (Praha - Kunratice) – Dospělý holub hřivnáč se patrně také stal obětí útoku psa nebo kočky. Měl vytrhaná ocasní pera a nebyl schopný vzlétnout. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde bude mít možnost se zotavit.

 

 

Straka obecná (Pica pica)poraněná straka obecná

 

16. 8. 2010 (Praha 4) – Mládě straky se pravděpodobně stalo obětí útoku psa nebo kočky. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde jej ošetří a poskytnou mu potřebnou péči.

 

 

 

 

 Jiřička obecná (Delichon urbica)jiřička obecná

 

16. 8. 2010 (Praha – Nové Butovice) – Další jiřička a patrné také další „oběť“ krupobití. Také tato jiřička byla nalezena na zemi, promočená a prochladlá. Odvezli jsme ji do záchranné stanice AVES Kladno, kde jí poskytnou potřebnou péči.

 

 

Jiřička obecná (Delichon urbica)velmi malé mládě jiřičky obecné

 

16. 8. 2010 (Praha 10) – Velmi malé mládě jiřičky obecné bylo nalezeno na zemi po prudké bouři s krupobitím. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde se pokusí dochovat jej až do věku, kdy bude zcela samostatné.

 

Kalous ušatý (Asio otus) zz-prijmy-kaloususaty-15-8-2010-mini.jpg


15.8.2010 (Praha 9) - Tento kalous ušatý byl nalezen na cestě se zlomeným křídlem. Převzali jsme ho a poskytli mu první pomoc a vodu. Následně byl transportován do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Zde setrvá, dokud nebude schopen letu. V případě, že by i po srůstu zlomeniny nebyl kalous schopen ideálního letu a nemohl se vrátit zpět do volné přírody, zůstane v chovu jako trvale handicapovaný jedinec.Pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis)pěnice hnědokřídlá

14. 8. 2010 (Praha 3) – Tato dospělá pěnice hnědokřídlá patrně narazila do prosklené plochy a utrpěla otřes. Odvezli jsme ji do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jí poskytnou potřebnou péči.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mláďata holuba domácícho

 

13. 8. 2010 (Praha - Bohnice) – Také tato mláďata překážela lidem vlastnícím balkón, na němž byla v hnízdě.  Odvezli jsme je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jim poskytnou náhradní péči.

 

 

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mláďata holuba domácícho

 

13. 8. 2010 (Praha 2) – Tato dvě holoubata byla nalezena ve starém drátěném nákupním košíku na ulici poblíž Karlova náměstí. Patrně se jich tak zbavil někdo, kdo je nalezl na svém balkóně nebo někde jinde, kde mu vadili. Mláďata by bez lidské pomoci nepřežila, neboť jejich rodiče by je na rušné ulici nekrmili. Odvezli jsme je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jim zajistí náhradní péči.

 

 

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajic-12-8-2010-mini.jpg


12.8.2010 (Praha - Trója) - Mládě zajíce polního přinesl pes v zubech. Jeho majitelé zajíce vzali a odvezli do Domu ochránců přírody. Zjistili jsme, že zajíc je sice nezraněný, ale i přesto není možné jej vrátit na místo nálezu, protože matka by se o něj díky pachovým stopám již nestarala. Zajíčka jsme předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o jeho záchranu. U takto mladých zajíců je je však odchov velmi náročný.

Holub domácí (Columba livia f. domestica)


12. 8. 2010 (Praha – Malá Strana) – Více než 12 holubů uvízlo v prostoru nad kaplí u kostela Svatého Josefa na Malé Straně. Tento prostor byl totiž zasíťován, aniž by firma, která zasíťování prováděla, holuby předtím vyhnala. Holubi zde strádali několik dní, než nám zavolala paní z vedlejší budovy Ministerstva financí. Po zjištění, že vzhledem k velikosti zasíťovaného prostoru nejsme schopni všechny holuby odchytit, jsme požádali odpovědnou osobu z kostela, aby zajistila dočasné odkrytí zasíťování, aby mohli holubi vylétnout. Naštěstí nám z kostela vyšli vstříc a odkrytí zasíťování zajistili. Díky pomoci a vstřícnosti člověka, který odkrytí zasíťování prováděl, se nakonec podařilo všechny holuby zachránit. Všichni, až na dvě holoubata a jejich matku, odletěli. Holoubata i s jejich matkou jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde zůstanou až do doby, než budou holoubata vzletná a budou schopná se i s matkou připojit zpátky ke svému hejnu.

prostor nad kaplí po odkrytí sítě mláďata holuba domácícho s jejich matkou

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)holub domácí

11. 8. 2010 (Praha - Vysočany) – Dospělý holub domácí zalétl do garáže rodinného domu a odmítal odtamtud odejít. Po jeho odchycení jsme zjistili, že nemůže létat, pravděpodobně v důsledku pohmoždění křídla. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu zajistí odbornou péči.

 

 

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácího

 

11. 8. 2010 (Praha - Bráník) – Toto velmi malé mládě holuba domácího mělo tu smůlu, že si jeho rodiče k hnízdění vybrali balkón, jehož majitelé jejich hnízdění nepřáli. Mládě jsme tedy odvezli a předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu zajistí náhradní péči.

 

 

Kos černý (Turdus merula) zz-prijmy-kos-11-8-2010-mini.jpg


11.8.2010 (Praha 4) - Samička kosa byla nalezena s vytrhaným peřím na ocase a křídle. S největší pravděpodobností se stala obětí nějaké kočky. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Zde setrvá, dokud jí peří nedoroste a nebude tak opět schopná letu.
 

Vrabec domácí (Passer domesticus) zz-prijmy-vrabec-9-8-2010-mini.jpg


9.8.2010 (Praha 4) - Mládě vrabce domácího mělo poruchu motoriky a nebylo schopné letu. V záchranné stanici Aves Kladno se jeho motorické schopnosti postupně zlepšovali. Nadále zde však zůstane, dokud nebude schopné letu.


Rorýs obecný (Apus apus) zz-prijmy-rorysmlade-9-8-2010-mini.jpg


9.8.2010 (Praha - Holešovice) - Malý rorýs byl nalezen na zemi před jedním domem v Holešovicích. Jednalo se o mládě, které vypadlo z hnízda a nebylo schopné letu. Vzali jsme jej do stanice Aves Kladno, kde setrvá, dokud nebude schopné letu.

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)

9. 8. 2010 (Praha 4) – Dospělá poštolka uvízla mezi prosklenou stěnou a zdí budovy City Tower v Praze – Pankráci. Neustále narážela do skla a nebyla schopná najít cestu ven. Odchytili jsme jí a protože byla v dobré kondici a naštěstí neutrpěla žádné zranění, vypustili jsme ji zpět do přírody.

 

 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto) zz-prijmy-hrdlicka-8-8-2010-mini.jpg


8.8.2010 (Praha - Záběhlice) - Mládě hrdličky zahradní bylo nalezeno opuštěné v pražských Záběhlicích. Odvezli jsme jej do stanice v Pátku u Poděbrad, kde setrvá, dokud nebude schopno samostatného života ve volné přírodě.Kos černý (Turdus merula) zz-prijmy-kos-7-8-2010-mini.jpg


8.8.2010 (Praha - Újezd nad Lesy) - Mládě kosa se stalo hračkou pro okolo jdoucí kočku. Ta jej zastihla v době, kdy se učilo létat mimo své hnízdo a bylo tak pro ní snadnou kořistí. Ptáčka jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Jeho zranění nebyla příliš rozsáhlá. Jakmile mládě doroste a bude schopno letu, vypustíme jej zpět do přírody.


Holub domácí (Columba livia f. domestica)holub domácí

6. 8. 2010 (Praha 5) – Tohoto holuba nám nahlásila starostlivá paní z Prahy 5. Holub se nacházel na chodníku před prodejnou Albert u metra Anděl a očividně nemohl vzlétnout. Bližší prohlídka ukázala, že má zlomené pravé křídlo. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde holubovi poskytnou potřebnou péči.

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)holub domácí

 

4. 8. 2010 (Praha 8) – Tento dospělý holub domácí se několik dní zdržoval na chodbě domu v Sokolovské ulici v Praze 8. Byl velmi vyhublý a nebyl schopen odletět. Odvezli jsme jej tedy do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

4. 8. 2010 (Praha – Suchdol) – Tato mladá straka se usilovně snažila dostat do domu v Praze- Suchdole a žadonila o potravu. Očividně se jednalo o jedince zvyklého na lidi. Odvezli jsme ji do záchranné stanice AVES Kladno, kde se pokusí jí odvyknout od lidí a připravit na samostatný život v přírodě.

 

 

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

3. 8. 2010 (Praha - Letňany) – Tento dospělý rorýs obecný omylem zalétl oknem do bytu v panelovém domě v Praze – Letňanech. Převzali jsme ho v nočních hodinách a protože byl nezraněný a v dobré kondici, vypustili jsme ho ráno zpět na svobodu v místě jeho nálezu.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)zraněné mládě holuba domácího

 

3. 8. 2010 (Praha 4) – Nevzletné mládě holuba domácího utrpělo poranění hlavy. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

 

 

 

Holub hřivnáč (Columba palumbus)mládě holuba hřivnáče

 

2. 8. 2010 (Praha 2) – Mládě holuba hřivnáče patrně nezvládlo svůj první let a narazilo do proskleného balkónu jednoho z domů v nové výstavbě v Korunní ulici. Odvezli jsme jej do Domu ochránců přírody, ale protože se brzy vzpamatovalo, převezli jsme jej zpět a vypustili na bezpečné místo. Mládě zde má určitě rodiče a ti se o něj budou dále starat.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)poštolka obecná

 

1. 8. 2010 (Praha 4) – Toto mládě poštolky obecné se patrně zatoulalo svým rodičům, neboť bylo velmi vyhublé a vysílené. Poskytli jsme mu okamžitě první pomoc a převezli jej do záchranné stanice ve Vlašimi, mládě však bohužel během cesty uhynulo.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

1. 8. 2010 (Praha – Bohdalec) – Mládě straky obecné pravděpodobně vypadlo z hnízda. Předali jsme jej záchranné stanici Pátek u Poděbrad, kde se o něj budou starat až do doby, kdy bude samostatné a schopné návratu do přírody.

 

 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto)hrdlička zahradní

 

31. 7. 2010 (Praha – Kamýk) – Tato dospělá hrdlička se několik hodin zdržovala na jednom místě a nebyla schopná odlétnout. Zdržoval se u ní její partner, který jí však nemohl nijak pomoci. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde hrdličku vyšetří a poskytnou jí odbornou pomoc.

 

4. 8. 2010 – Dobrá zpráva! Hrdlička pravděpodobně utrpěla pouze otřes a pohmoždění po nárazu na překážku nebo po střetu s automobilem a v záchranné stanici v Pátku u Poděbrad se zotavila natolik, že jsme ji 4. 8. 2010 mohli vypustit zpět do přírody. Vrátili jsme ji zpět na místo, kde byla nalezena, neboť tam na ní jistě ještě stále čekal její partner.
 

 

Jiřička obecná (Delichon urbica)jiřička obecná

 

31. 7. 2010 (Praha – Černý Most) – Tato mladá jiřička pravděpodobně narazila na nějakou překážku. Měla poraněné křídlo a byla otřesená, předali jsme ji tedy do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde jí poskytnou odbornou pomoc.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)sameček poštolky obecné

 

30. 7. 2010 (Praha 6) – Dospělý sameček poštolky obecné uvízl ve světlíku vícepatrového domu v Praze 6. Naštěstí jej objevila paní bydlící v domě a samečka důmyslným způsobem ze světlíku zachránila. U nás pak přečkal noc a poté, co se vydatně posilnil a odpočinul si, byl vypuštěn zpět na stejnou lokalitu.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mláďata rorýse obecného

 

26. 7. 2010 (Praha 7) – Tato mláďata rorýse obecného byla objevena při rekonstrukci střechy. Bohužel je nešlo ponechat na místě, a tak jsme je převzali a předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o ně budou pečovat až do doby, kdy budou připravená na samostatný život v přírodě.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

26. 7. 2010 (Praha 7) – Tento dospělý rorýs obecný byl nalezen na zemi a nebyl schopný letu. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde jej vyšetří a poskytnou mu nejlepší možnou péči.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)mládě poštolky obecné

 

26. 7. 2010 (Praha – Smíchov) – Mládě poštolky obecné, nalezené v Praze – Smíchově, se patrně zatoulalo svým rodičům. Bylo velmi vyhublé, naštěstí ale nebylo zraněné. Odvezli jsme je do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat, dokud nebude schopné návratu do přírody.

 

 

Ježek východní (Erinaceus concolor)mládě ježka východního

 

21. 7. 2010 (Praha - Háje) – Toto mládě ježka východního bylo nalezeno v Praze – Hájích. Mělo poraněnou nohu a bylo zesláblé, předali jsme jej proto k ošetření a další péči do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

 

 

 

 

Labuť velká (Cygnus olor)labuť velká po nárazu na překážku   

 

25. 7. 2010 (Praha – Holešovice) – Také tato samička labutě velké pravděpodobně v letu narazila do nějaké překážky. Byla nalezena na břehu Vltavy v Holešovicích a nebyla schopná se pohybovat ani odlétnout. Odchytili jsme ji a odvezli do záchranné stanice v Kladně, kde bude mít vhodné podmínky pro vzpamatování se z otřesu.

 

 

Labuť velká (Cygnus olor)labuť velká   

 

25. 7. 2010 (Praha – Žofín) – Samička labutě velké byla nalezena poblíž Slovanského ostrova. Seděla na zemi a nemohla létat. Pravděpodobně narazila v letu na nějakou překážku a byla otřesená. Odvezli jsme ji do záchranné stanice AVES Kladno, kde jí poskytnou potřebnou péči.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

21. 7. 2010 (Praha 4) – Toto nesamostatné mládě rorýse obecného bylo nalezeno v Praze 4. Předali jsme jej záchranné stanici AVES Kladno, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude schopné návratu do přírody.

 

 

Netopýr večerní (Eptesicus serotinus)podávání tekutin netopýru večernímu

 

21. 7. 2010 (Praha 4) – Tato dospělá samička netopýra večerního měla poraněná záda a zadní končetinu, pravděpodobně jako následek útoku kočky nebo jiného predátora. Předali jsme ji do odborné péče ZO ČSOP Nyctalus, kde jí poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Muflon (Ovis musimon)


21.7.2010 (Praha - Krč) - Ve středu v dopoledních hodinách jsme odchytili v areálu krčské nemocnice mládě muflona, které mělo zraněnou zadní končetinu. O zvířeti informoval zaměstnanec nemocnice. Bližší prohlídka ukázala, že mladá samička muflona má zadní levou končetinu zlomenou. Záchranáři jí odvezli k veterinární lékařce MVDr. Pavlíně Hájkové, která muflončeti vyrobila dlahu a zlomeninu tak zafixovala. Podala mu také léky proti stresu. Záchranáři poté ošetřené zvíře odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se postarají o její další léčbu. Pokud vše dobře dopadne, mohla by se po několika týdnech vrátit zpět ke stádu.

zz-prijmy-muflonkrc-21-7-mini.jpg  zz-prijmy-muflonkrc-21-7-2-mini.jpg zz-prijmy-muflonkrc-21-7-3-mini.jpg zz-prijmy-muflonkrc-21-7-4-mini.jpg

 

 

Zvonek zelený (Carduelis chloris)mládě zvonka zeleného

 

20. 7. 2010 (Praha - Stodůlky) – Nesamostatné mládě zvonka zeleného bylo nalezeno v Praze – Stodůlkách. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde se o něj budou starat až do doby, kdy bude připravené na návrat do přírody.


 

 

Polák malý (Aythya nyroca)polák malý


20. 7. 2010 (Praha - Trója) – Tento vzácný pacient byl nalezen u Vltavy v Praze – Tróji. Nemohl létat, proto ho jeho nálezci odnesli do zoologické zahrady, kde jsme si jej vyzvedli. Při bližším ohledání jsme zjistili, že mu zcela chybí letky na křídlech, pravděpodobně v důsledku přepeřování. Odvezli jsme jej tedy do záchranné stanice v Kladně, kde se o něj budou starat, dokud mu letky zase nenarostou. Potom se bude moci vrátit zpět do přírody.
 

 

Straka obecná (Pica pica)mláďata straky obecné

 

19. 7. 2010 (Praha 4) – Také tato mláďata straky obecné vypadla nebo předčasně vyskočila z hnízda. Odvezli jsme je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se o ně budou starat, dokud nebudou mladé straky zcela samostatné a připravené na návrat do přírody.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

19. 7. 2010 (Praha – Újezd nad Lesy) – Další nesamostatné mládě rorýse obecného, které vypadlo nebo předčasně vyskočilo z hnízda. Bez péče rodičů bylo pravděpodobně již několik dní, neboť bylo vyhublé a velmi zesláblé. Předali jsme jej záchranné stanici ve Vlašimi, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 


Holub domácí (Columba livia f. domestica)holub domácí (poštovní)

18. 7. 2010 (Praha - Stodůlky) – Tento holub posedával několik hodin na terase  domu v Praze – Stodůlkách a protože nechtěl odletět, majitelé domu nás přivolali. Při odchytu jsme zjistili, že se jedná o tříletého poštovního holuba ze Slovenska, patrně vyčerpaného po dlouhé cestě. Odvezli jsem jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde si bude moci odpočinout, nabrat nové síly a připravit se na cestu domů.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

18. 7. 2010 (Praha – Zahradní Město) – Letošní již samostatné a vzletné mládě rorýse pravděpodobně narazilo do okna panelového domu. Bylo otřesené a mělo zraněné křídlo. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus)mládě zajíce polního

 

18. 7. 2010 (Ledeč nad Sázavou) – Až z Ledče nad Sázavou k nám doputovalo toto mládě zajíce polního. Jeho nálezci jej odchytili, neboť jim v noci za bouřky vběhlo do stanu. Dovezli jej do Prahy a potom nás kontaktovali. Převzali jsme jej a odvezli jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat, dokud nebude zcela samostatné a schopné návratu do přírody.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácího

 

17. 7. 2010 (Praha 6) – Mládě holuba domácího pravděpodobně také vypadlo z hnízda. Bez péče rodičů bylo pravděpodobně několik dní, neboť bylo velmi vysílené a vyhublé. Předali jsem jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde o něj budou pečovat, dokud nebude samostatné.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

17. 7. 2010 (Praha – Černý Most) – Další mládě rorýse obecného. Toto mládě je už naštěstí poměrně velké a tak má dobré vyhlídky na přežití. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)velmi malé mládě rorýse obecného

 

16. 7. 2010 (Praha 3) – Velmi malé mládě rorýse také vypadlo z hnízda. Naštěstí to vypadá, že si pádem nijak neublížilo a že má tudíž šanci na záchranu. Takto malé mládě bude obtížné odchovat, ale v záchranné stanici ve Vlašimi se o jeho záchranu pokusí.

 

 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto)malé mládě hrdličky zahradní

 

16. 7. 2010 (Praha 1) – Toto velmi malé mládě hrdličky pravděpodobně také vypadlo z hnízda anebo jej z něj vytáhl nějaký predátor. Bylo poraněné a pravděpodobně velmi vysílené, neboť do 2 hodin od příjmu uhynulo, přestože jsme mu věnovali veškerou možnou péči.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

16. 7. 2010 (Praha – Karlín) – Další mládě rorýse obecného, které vypadlo z hnízda. Na vině mohou být vysoké teploty, které nutí mláďata vyhledávat chladnější prostředí a mohou je tak donutit popolézt až na samý okraj hnízda. Rorýsi s oblibou hnízdí v odvětrávacích štěrbinách v panelových domech, kde touto dobou teploty pravděpodobně dosahují závratných výšek. Toto mládě rorýse obecného jsme také předali záchranářům z Vlašimi, kteří i o něj budou pečovat až do jeho samostatnosti.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

16. 7. 2010 (Praha – Dolní Počernice) – Toto mládě rorýse obecného pravděpodobně vypadlo z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat, dokud nebude zcela samostatné.

 

 

Jiřička obecná (Delichon urbica)jiřička obecná

 

14. 7. 2010 (Praha – Modřany) – Tato jiřička obecná pravděpodobně narazila na nějakou překážku. Byla otřesená a nemohla létat, odvezli jsme ji proto do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jí poskytnou vhodnou péči.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácího

 

14. 7. 2010 (Praha – Malá Strana) – Toto mládě holuba domácího jsme bohužel museli nechat utratit. Mělo rozdrcenou nohu a bylo celkově ve špatném zdravotním stavu, nemělo šanci, že by mohlo žít plnohodnotný život v přírodě.

 

 

Kachna divoká (Anas platyrhynchos)

 

14. 7. 2010 (Praha – Prosek) – Tato kachna si pro hnízdění vybrala malý vypuštěný bazén před poliklinikou na Proseku v Praze. Úspěšně vyseděla pět kachňátek, ale po jejich vylíhnutí jí nastal problém, jak je dovést k vodě. Protože kachňátka by nebyla schopná překonat vysoké stěny bazénu a bez vody a potravy by uhynula, odchytili jsme je a i s jejich matkou jsme je převezli na náhradní lokalitu – rybník Labuť v krčském lese. Zde se kachňátka ihned vrhla do vody a i s jejich matkou spokojeně odplula.

kachna s kachňátky odchyt kachňátek vypouštění kachny a kachňátek už na vodě :-)

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácího

 

13. 7. 2010 (Praha – Modřany) – Toto mládě holuba domácího pravděpodobně vypadlo z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Žluna zelená (Picus viridis)mladá žluna zelená

 

13. 7. 2010 (Praha 7) – Tato mladá žluna zelená pravděpodobně narazila na nějakou přepážku. Byla otřesená a nemohla létat. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Kladně, kde jí poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Kos černý (Turdus merula)mládě kosa černého

 

12. 7. 2010 (Praha 5) – Toto mládě kosa černého pravděpodobně vylétlo z hnízda zcela přiměřeně. Jeho rodiče by se o něj dál starali, ale jeho nálezci se obávali, že by jej zakously kočky a tak jej dovezli k nám. Předali jsem jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude samostatné a připravené na návrat do přírody.

 

 

Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla)mládě pěnice černohlavé

 

12. 7. 2010 (Praha – Záběhlice) – Toto malé mládě pěnice černohlavé pravděpodobně vypadlo z hnízda anebo přišlo o rodiče. Při příjmu bylo velmi vysílené a apatické. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

Veverka obecná (Sciurus vulgaris)mládě veverky obecné

 

12. 7. 2010 (Praha - Košíře) – Vyhublá, dehydrovaná a zcela vysílená veveří holčička byla nalezena na ulici pod autem v Praze Košířích. Pravděpodobně přišla o svou matku anebo se ztratila a pod autem hledala alespoň kousek stínu. Předali jsme ji záchranářům ze záchranné stanice pro veverky Pinky (http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Veveraci-zachranna-stanice-pro-veverky-Pinky-veverka-na-Facebooku/324452131978), kteří jí poskytnou tu nejlepší možnou péči.

 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto)hrdlička zahradní

 

12. 7. 2010 (Praha 1) – Tato hrdlička zahradní byla nalezena v Nerudově ulici. Nebyla schopné létat, protože měla zraněné pravé křídlo. Předali jsme ji do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o její záchranu.

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus)mládě zajíce polního

 

12. 7. 2010 (Praha – Újezd nad Lesy) – Mládě zajíce polního přiběhlo lidem před práh rodinného domu. Patrně bylo pouze vyplašené, protože ho ale jeho nálezci vzali do rukou, převzali jsme jej a odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí odchovat jej až do věku, kdy bude samostatné a schopné přežít ve volné přírodě.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)mládě holuba domácího

 

12. 7. 2010 (Praha – Vršovice) – Toto mládě holuba domácího bylo nalezeno na zemi v Praze – Vršovicích. Pravděpodobně i ono vypadlo z hnízda. Předali jsme jej záchranářům ze stanice AVES Kladno, kteří mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

12. 7. 2010 (Praha 4) – Další mládě straky obecné vypadlé z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Kladně. Bude mu zde poskytnuta péče až do doby, kdy bude schopné samostatného života v přírodě.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

12. 7. 2010 (Praha – Zahradní Město) – Další mládě vypadlé z hnízda. Na vině jsou asi dlouhotrvající vedra, která v této době sužují nejenom ptačí mláďata. Toto mládě jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)poštovní holub domácí

 

11. 7. 2010 (Praha 4) – Tento poštovní holub byl nalezen v blízkosti Hamerského rybníku v Praze 4. Nebyl zraněný a byl v dobré kondici, tak je možné, že byl pouze vyčerpaný dlouhotrvajícím vedrem. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Sojka obecná (Garrulus glandarius)zraněná sojka obecná

 

11. 7. 2010 (Praha 6) – Tato dospělá sojka utrpěla zlomeninu křídla. Odvezli jsme ji do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o její záchranu.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)mládě rorýse obecného

 

11. 7. 2010 (Praha 6) – Toto mládě rorýse obecného nalezly jeho nálezkyně na zemi v blízkosti jejich domu. Mládě pravděpodobně vypadlo z hnízda a protože bez lidské pomoci by nemělo šanci přežít, odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde o něj budou pečovat, dokud nebude samostatné.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

10. 7. 2010 (Praha – Zahradní Město) – Další mládě straky vypadlé z hnízda. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat, dokud nebude samostatné.

 

 

Kos černý (Turdus merula)mládě kosa černého

 

10. 7. 2010 (Praha – Zbraslav) – Toto již odrostlé mládě kosa černého donesli jeho nálezci na Veterinární kliniku Zbraslav. Zde jsme si ho vyzvedli a odvezli do záchranné stanice AVES Kladno. Mládě nebylo zraněné, ale mělo vytrhaná ocasní pera a několik per na pravém křídle. Až mu dorostou, bude se moci vrátit zpět do přírody.

 

 

Ježek západní (Erinaceus europaeus)ježek západní

 

10. 7. 2010 (Hradišťko) – Tohoto ježka nám přivezli jeho nálezci až z Hradišťka. Nalezli jej na zahradě za denního světla, což už samo o sobě značí, že ježek není v pořádku. Při jeho převzetí jsme pak zjistili, že je velmi vyhublý, dehydrovaný a že už na něj mouchy začali klást vajíčka. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu je napadení plicními červy, kteří se u ježků velmi často vyskytují a mnohdy způsobují jejich úhyn. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Kladně, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)odchycená poštolka obecná

 

10. 7. 2010 (Vrané nad Vltavou) – Tato poštolka obecná utrpěla rozsáhlé poranění v oblasti krku. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Kladně, kde se rozhodli nechat ji utratit, neboť poštolka byla ve velmi vážné stavu a velmi trpěla. Bezbolestné uspání pro ni bylo vysvobozením.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zraněná poštolka obecná

 

10. 7. 2010 (Praha 2) – Tato poštolka obecná zalétla do světlíku v jednom z pražských domů. Tyto světlíky jsou smrtelnými pastmi pro živočichy, kteří do nich omylem vlétnou a už nejsou schopní nalézt cestu ven. Většinou zde po několika dnech uhynou hlady a vyčerpáním. Tato poštolka ale měla štěstí, všimnul si jí obyvatel domu a zavolal nás. Odchytili jsme ji a protože byla v dobrém zdravotním stavu a v dobré kondici, vypustili jsme ji ihned zpět na svobodu.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

10. 7. 2010 (Praha 10) – Další nesamostatné mládě straky, které bylo nalezeno na zemi mimo hnízdo. Toto mládě jsme odvezli do záchranné stanice v Kladně, kde o něj budou pečovat až do jeho samostatnosti.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

9. 7. 2010 (Praha – Vinoř) – Toto mládě straky obecné vypadlo z hnízda. Protože se jedná o malé a zcela nesamostatné mládě, odvezli jsme je do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude samostatné a schopné přežít ve volné přírodě.

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus)zraněný zajíc polní

 

9. 7. 2010 (Praha - Háje) – Dospělý zajíc polní se stal obětí silničního provozu. Měl přeraženou zadní končetinu a byl vyhublý a velmi vysílený. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se rozhodne o jeho dalším osudu.

 

 

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus)slípka zelenonohá

 

8. 7. 2010 (Praha - 7) – Tato slípka zelenonohá vlétla do sportovního areálu ve Stromovce a pravděpodobně do něčeho narazila, čímž si způsobila otřes. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde jí poskytnou potřebnou péči.

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus)mláďata zajíce polního

 

8. 7. 2010 (Praha - Strašnice) – Tato dvě mláďata byla nalezena při sečení trávníku. Protože jim zde hrozilo nebezpečí a také proto, že je jejich nálezci již vzali do rukou, odvezli jsme je do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se o ně budou starat až do doby, než budou zcela samostatná. Odchov takto malých mláďat zajíců je však velmi náročný a ne vždy se podaří udržet mláďata naživu.

 

 

Kuna skalní (Martes foina)zraněná kuna skalní

 

7. 7. 2010 (Praha - Hájek) – Toto odrostlejší mládě kuny skalní pravděpodobně pokousal pes. Mělo vážně zraněný ocas a zadní část hřbetu. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Kladně, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)holub domácí

 

6. 7. 2010 (Praha 8) – Toto mládě holuba domácího dostalo od svých nálezců jméno „Pan Vodička“. Zachránili ho totiž při průtrži mračen, když prudký déšť pravděpodobně mládě spláchl z hnízda. Mládě bylo promočené, vyhublé a mělo zlomené křídlo. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o jeho záchranu.


 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

6. 7. 2010 (Praha – Bohnice) – Toto mládě rorýse obecného nalezli jeho nálezci na svém balkóně. Pravděpodobně vypadlo z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se o něj budou starat, dokud nebude zcela samostatné.


 

Sojka obecná (Garrulus glandarius)sojka obecná

 

5. 7. 2010 (Praha 4) – Tato sojka byla nalezena u silnice, pravděpodobně ji tedy srazilo auto. Nemohla se postavit na nohy ani létat, předali jsme ji tedy do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o její záchranu.


 

Kos černý (Turdus merula)mládě kosa černého

 

5. 7. 2010 (Praha – Černošice) – Toto mládě kosa černého nám dovezli jeho nálezci z Černošic. Mělo zlomené křídlo, odvezli jsme jej proto do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.


 

Straka obecná (Pica pica)straka obecná

 

5. 7. 2010 (Praha 4) – Tato mladá straka pravděpodobně narazila na nějakou překážku. Utrpěla otřes a možná i vnitřní zranění. Nemohla se postavit na nohy ani vzlétnout, proto jsme ji odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se jí pokusí zachránit.


 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto)Zraněná hrdlička zahradní

 

4. 7. 2010 (Praha 6) – Hrdličku se zlomeným křídlem našli její nálezci na stříšce pergoly na své zahradě. Zdržovala se tam už druhý den. Odchytili jsme ji a převezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o její záchranu.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)zz-prijmy-rorys1-7-2010-mini.jpg


1.7.2010 (Praha - Barandov) - Tento rorýs byl nalezen v trávě na Barandově. Měl poškozené křídlo, kvůli čemuž nebyl schopný letu. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde je o něj dobře postaráno. Zůstane zde, dokud nebude schopen návratu do volné přírody.


Nálezkyně přispěla na záchranu zvířat v Praze 600 Kč, za což jí velmi děkujeme.


Sojka obecná (Garrulus glandarius) zz-prijmy-sojkazizkov-mini.jpg


30.6.2010 (Praha - Žižkov) - Další případ mladé sojky, která se učila létat mimo hnízdo a byla zbytečně odchycená a donesená do Domu ochránců přírody. Pokud by nálezce sojku neodnesl, dokázala by do tří dnů odlétnout sama.


Straka obecná (Pica pica)zz-prijmy-straka30-6-2010-mini.jpg 


30.6.2010 (Praha 4) - Mládě straky může posloužit jako příklad, kdy je zapotřebí pomáhat. Ještě neopeřené mládě totiž bez matky nepřežije. V případě, kdy jej tedy nelze vrátit do hnízda, je nutné jej předat do péče odborníků. Tato straka je v záchranné stanici v Pátku u Poděbrad, kde setrvá, dokud nebude schopná odletu.Jiřička obecná (Delichon urbica)zz-prijmy-jiricka29-6-2010-mini.jpg


29.6.2010 (Jílové u Prahy) - Mládě jiřičky nelezené na autobusové zastávce v Jílovém u Prahy nám bylo dovezeno vyhublé, vyčerpané a neschopné letu. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi. Nyní je její stav o poznání lepší. Zůstane zde, dokud nebude schopná letu.
Kuna skalní (Martes foina)zz-prijmy-kuna28-6-2010-mini.jpg


28.6.2010 (Praha - Stodůlky) - Mládě kuny bylo nalezené na nájezdu do garáže řadového domku. Bohužel si tato kuna vytrpěla velká muka. Přišla o jednu tlapku a nebyla schopná si shánět potravu. Amputovaná tlapka již byla zahojená, což naznačovalo, že s touto újmou musela žít několik dní. Odvezli jsme ji do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se rozhodne o jejím dalším osudu.Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zz-prijmy-postolka27-6-2010-mini.jpg


27.6.2010 (Praha - Libeň) - Další mládě poštolky. Každý den volá velké množství lidí a prosí o pomoc "vypadlým" mláďatům poštolek, strak, kosů, sojek apod, které pouze poskakují a nemohou létat. Ve skutečnosti se jedná o mláďata, která se létat teprve učí a matka je dokrmuje již mimo hnízdo. Je to naprosto přirozený proces dospívání a odchytávání těchto mláďat jim spíše ubližuje. Pokud tedy chcete skutečně pomoci takovému mláděti, odneste jej kousek dál od silnice, posaďte na větev stromu či parapet u okna. Matka si jej snadno najde a za několik dní mládě odlétne.


Rorýs obecný (Apus apus)zz-prijmy-rorys25-6-2010-mini.jpg25.6.2010 (Praha 4) - Mláďě rorýse bylo nalezeno na chodníku před domem. Bohužel ho v tomto případě nebylo možné vrátit do hnízda. Odvezli jsme ho tedy do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jej dokrmí a následně vypustí zpět do volné přírody.
Žluna zelená (Picus viridis)zz-prijmy-zluna23-6-2010-mini.jpg


23.6.2010 (Praha 7) - Tato mladá žluna měla poraněné křídlo a část trupu, s velkou pravděpodobností od kočky. Odvezli jsme jí do záchranné stanice Aves Kladno. Bohužel se ukázalo, že její zranění byla natolik rozsáhlá, že se neslučovala se životem. 

Kos černý (Turdus merula)zz-prijmy-kos-17-6-2010-mini.jpg


17. 6. 2010 (Praha – Kolovraty) – Toto mládě kosa černého pravděpodobně chytila kočka. Mělo poraněnou nohu, a tak jsme jej svěřili do péče záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu poranění ošetří a poskytnou další potřebnou péči.Holub hřivnáč (Columba palumbus)zz-prijmy-holubhrivnac-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha - Kobylisy) – Mládě holuba hřivnáče pravděpodobně vypadlo z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se o něj budou starat až do doby, než bude zcela samostatné a připravené na návrat do přírody.

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajic-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010
(Praha - Klánovice) – Toho mládě zajíce polního chytila kočka. Převezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí jej zachránit.Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)zz-prijmy-vlastovka-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha – Horní Počernice) – Vlaštovka obecná zalétla do automobilové dílny a namočila se do oleje. Lidé, kteří jí nalezli, se pokusili jí od oleje očistit, to se však nepodařilo, a tak nás zavolali. Odvezli jsme ji do záchranné stanice ve Vlašimi, kde však bohužel i přes veškerou poskytnutou péči po několika hodinách uhynula.
Labuť velká (Cygnus olor)zz-prijmy-labut-16-6-2010-1-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha – Trója) – Na tuto labuť nás upozornili lidé, kteří cestovali přívozem přes Vltavu v blízkosti pražské zoologické zahrady. Labuť měla zapíchnutý rybářský háček v krku a omotaný vlasec kolem jazyka. Odchytili jsme ji a háček, který byl naštěstí v krku zabodnutý zvenčí, jsme odstranili. Vymotali jsme také vlasec ze zobákové dutiny labutě a protože jinak byla nezraněná a byla v dobré kondici, vypustili jsme ji zpět do malého hejnka labutí zdržujících se u přívozu.Sýkora modřinka (Parus caeruleus)zz-prijmy-sykoramodrinka-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha 9) – Mládě sýkory modřinky narazilo do prosklených dveří. Utrpělo vnitřní zranění, kterému bohužel po několika hodinách podlehlo.

Kalous ušatý (Asio otus)zz-prijmy-kalou-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha 4) – Mládě kalouse ušatého bylo nalezeno na zemi v parku Stromovka. Pravděpodobně spadlo z větve v blízkosti hnízda. Protože se však nepodařilo hnízdo najít a protože bylo mládě ohrožováno psy, odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat až do doby, než bude zcela samostatné a připravené na návrat do přírody.


Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zz-prijmy-postolka-16-6-2010-mini.jpg


16. 6. 2010 (Praha 4) – Mládě poštolky obecné se pohybovalo po dvoře v Nuselské ulici v Praze. Pravděpodobně bylo vysílené, neboť nebylo schopné vzlétnout. Odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat, dokud nebude schopné návratu do přírody.Žluna zelená (Picus viridis)zz-prijmy-zlunazelena-14-6-2010-mini.jpg


14. 6. 2010 (Praha –Zahradní Město) – Toto mládě žluny zelené narazilo do okna a následně spadlo z velké výšky. Utrpělo vnitřní zranění a bohužel po několika hodinách uhynulo.Strakapoud velký (Dendrocopos major)zz-prijmy-strakapoud-14-6-2010-mini.jpg


14. 6. 2010 (Praha – Újezd nad Lesy) – Toto již samostatné mládě strakapouda velkého narazilo pravděpodobně do prosklené plochy. Utrpělo otřes a nebylo schopné létat, proto jsme jej převezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu bude poskytnuta potřebná péče.

16. 6. 2010 – Strakapoud se z otřesu vzpamatoval a tak jsme jej vypustili zpět do přírody :).


Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zz-prijmy-postolkyctyri-14-6-2010-mini.jpg


14. 6. 2010 (Praha – Ruzyně) – Čtyři mláďata poštolek obecných byla nalezena v areálu věznice v Praze – Ruzyni. Převezli jsme je do záchranné stanice v Pátku o Poděbrad, kde o ně bude pečováno, dokud nebudou zcela samostatná a připravená na návrat do přírody


Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zz-prijmy-postolkydve-13-6-2010-mini.jpg


13. 6. 2010 (Praha 8) – Tato mláďata poštolek obecných se pohybovala po rušné silnici v Praze 8. Jejich nálezkyně je odchytila a přivolal nás. Převezli jsme je do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o ně budou pečovat až do doby, než budou zcela samostatná.Holub hřivnáč (Columba palumbus)zz-prijmy-holubhrivnac-13-6-2010-mini.jpg


13. 6. 2010 (Praha 4) – Mládě holuba hřivnáče, které vypadlo z hnízda, napadly straky. Jeho nálezci se ho zželelo a tak nás k mláděti přivolal. Mládě mělo poraněnou hlavu a krk, ale jinak bylo vitální. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o jeho záchranu.Holub domácí (Columba livia f. domestica)zz-prijmy-holub-12-6-2010-mini.jpg


13. 6. 2010 (Praha 10) – Tento zraněný holub domácí se zdržoval u zastávky Novodvorská v Praze 10. Měl bohužel velmi vážně zraněné křídlo, byl apatický a odmítal potravu, proto jsme ukončili jeho trápení a nechali jej utratit.


Kos černý (Turdus merula)zz-prijmy-kos-13-6-2010-mini.jpg


13. 6. 2010 (Praha 6) – Další mládě poraněné od kočky. I to jsme předali do záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu zranění ošetří a zajistí další nezbytnou péči.
Kos černý (Turdus merula)zz-prijmy-kosmlade-zabehlice-12-6-2010-mini.jpg


12. 6. 2010 (Praha - Záběhlice) – Toto malé mládě kosa černého pravděpodobně chytila kočka. Mělo poraněnou nohu, proto jsme jej nemohli ponechat na místě (ačkoliv tam mělo rodiče) a museli jej odvézt. Předali jsme jej záchranné stanici ve Vlašimi, kde mu poskytnou potřebnou péči.


Kachna divoká (Anas platyrhynchos)zz-prijmy-kachnatko-12-6-2010-mini.jpg


12. 6. 2010 (Praha 2) – Je záhadou, jak se toto malé kachňátko dostalo do obchodu v Legerově ulici v Praze 2. Možná sem propadlo oknem či dveřmi, neboť obchod byl pod úrovní chodníku, ale i tak je záhada, jak se tam to kachňátko vůbec ocitlo. Možná jeho matka zahnízdila někde v okolí a když kachňátka odváděla k vodě (která však v blízkém okolí nikde není), mládě se jí ztratilo. Mláďátko jsme odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí odchovat jej do věku, kdy bude samostatné a schopné se ubránit predátorům.
Holub domácí (Columba livia f. domestica)zz-prijmy-holub-11-6-2010-mini.jpg


11. 6. 2010 (Praha 10) – Tento vážně zraněný holub se už druhý den zdržoval před vchodem do panelového domu na sídlišti v Praze 10. Pravděpodobně ho srazilo auto, měl poraněné křídlo a vážně zraněnou hlavu. Předali jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, zde se však rozhodli nechat jej utratit, neboť jeho zranění nebyla slučitelná se životem.


Rorýs obecný (Apus apus)zz-prijmy-roryszespize-11-6-2010-mini.jpg


11. 6. 2010 (Praha 6) -  Tento rorýs se větrací trubkou proplazil až do spíže bytu v panelovém domě. Naštěstí si jeho obyvatelé všimnuli podivného štrachání a uvězněného rorýse objevili. Nebyl tam uvězněný dlouho a byl tedy ještě v dobré kondici, proto jsme ho mohli vypustit zpět na svobodu :).
Sojka obecná (Garrulus glandarius)zz-prijmy-sojka-11-6-2010-mini.jpg


11. 6. 2010 (Praha 1) – Dospělá sojka obecná byla nalezena na pražské Kampě. Pravděpodobně narazila na nějakou překážku a utrpěla otřes. Odvezli jsme ji do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o její záchranu.


Kuna skalní (Martes foina)zz-prijmy-kunaskalni-11-6-2010-mini.jpg


11. 6. 2010 (Praha - Stodůlky) – Mládě kuny skalní pobíhalo zmateně na sídlišti v Praze – Stodůlkách a hlasitě pískalo. Odvážný nálezce jej odchytil a zavolal nás. My mládě převezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude zcela samostatné.

Rorýs obecný (Apus apus)zz-prijmy-rorys-10-6-2010-mini.jpg


10. 6. 2010 (Praha 8) -  Tato samička rorýse obecného pravděpodobně také narazila na překážku. Měla krev u zobáku a byla silně otřesená. Předali jsme ji do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí o její záchranu.
Strakapoud velký (Dendrocopos major)zz-prijmy-strakapoud-10-6-2010-mini.jpg


10. 6. 2010 (Praha - Ďáblice) – Mládě strakapouda velkého pravděpodobně narazilo na nějakou překážku. Nebylo schopné létat, proto jsme jej předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

Žluna zelená (Picus viridis)zz-prijmy-zlunazelena-10-6-2010-mini.jpg


10. 6. 2010 (Praha 6) – Na toto mládě žluny zelené útočily straky. Zachránila jej paní, která zahlédla jeho boj o život. Mládě mělo povrchové zranění na hlavě a krku, ale jinak bylo v pořádku, a tak by mělo celou příhodu přežít. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.


Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zz-prijmy-postolka-10-6-2010-mini.jpg


10. 6. 2010 (Praha 9) – Toto mládě poštolky obecné pravděpodobně vypadlo anebo předčasně vyskočilo z hnízda. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude schopné návratu do přírody.

Holub domácí (Columba livia f. domestica)zz-prijmy-holub-9-6-2010-mini.jpg


9. 6. 2010 (Praha 1) – Tohoto holuba našel jeho nálezce před domem v Praze 1. Nemohl létat, protože měl vyškubané peří na ocase a protože byl zcela vysílený. Jedná se o poštovního holuba a podle kroužku jsme zjistili, že pochází z Maďarska a narodil se už v roce 2006. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se zotaví a až bude zcela v pořádku, bude se moci vydat na cestu do svého domova.
Zajíc polní (Lepus europaeus)mládě zajíce polního


9. 6. 2010 (Mirošovice) – Mládě zajíce opakovaně nalezl a chytil pes. Jeho nálezkyně jej proto odchytila a přivezla k nám, do Domu ochránců přírody. Předali jsme jej do záchranné stanici ve Vlašimi, kde se pokusí jej odchovat až do věku, kdy bude zcela samostatné. Je však možné, že je od psa zraněné, a tak je jeho další osud ještě nejistý.

  

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky obecné

 

8. 6. 2010 (Praha 7) – Toto mládě straky vpochodovalo do prodejny v ulici Komunardů v Praze 7. Jeho rodiče nebyli nikde nablízku a neukázali se ani po několika hodinách. Mládě jsme tedy odvezli a předali je do péče záchranné stanice AVES Kladno, kde o něj budou pečovat až do doby, kdy bude zcela samostatné.

 

 Kuna skalní (Martes foina)mládě kuny skalní

 

8. 6. 2010 (Praha 4) – Toto mládě kuny skalní zabloudilo do dílny v Praze 4. Bylo vyhládlé a vystrašené. Odvezli jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde o ně budou pečovat až do doby, než bude schopné návratu do přírody.

 

 

Sojka obecná (Garrulus glandarius)mládě sojky obecné

 

7. 6. 2010 (Praha 8) – Toto mládě sojky vypadlo z hnízda. Protože nebylo možné vrátit jej zpět, odvezli jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o ně budou pečovat až do doby, než bude samostatné.

 

 

Kavka obecná (Corvus monedula)mládě kavky obecné

 

6. 6. 2010 (Praha 7) – Mládě kavky obecné se tisklo pod zaparkovanými auty na rušné ulici. Bylo velmi vyhublé, tak jsme jej odchytili a předali do péče záchranné stanice AVES Kladno, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)zraněná poštolka obecná

 

7 6. 2010 (Praha7) – Tato poštolka byla nalezená na silnici v Praze 7. Měla vážně poraněné křídlo, je možné, že od sloupů elektrického vedení. Předali jsme ji do záchranné stanice AVES v Kladně, kde se rozhodne o jejím dalším osudu.

 

 

 

 

Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla)mláďata pěnice čenohlavé

 

6. 6. 2010 (Praha 6) – Malým mláďatům pěnice černohlavé bylo pravděpodobně zničeno hnízdo. Předali jsme je do záchranné stanice AVES Kladno, kde o ně budou pečovat až do doby, než budou zcela samostatná.

 

 

Kavka obecná (Corvus monedula)mládě kavky

 

6. 6. 2010 (Praha 2) – Mládě kavky obecné bylo nalezeno na Žofíně. Pravděpodobně se ztratilo svým rodičům anebo jej od nich zahnali psi. Předali jsme jej do péče záchranné stanice AVES Kladno, kde o něj budou pečovat až do doby, než bude zcela samostatné.

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)zraněný holub domácí

 

6. 6. 2010 (Praha 4) – Tento velmi vyhublý a vysílený holub domácí byl nalezen v Praze 4. Předali jsme jej do záchranné stanice v AVES Kladno, kde mu poskytnou potřebnou péči.

 

 

Brhlík lesní (Sitta europaea)brhlík lesní

 

5. 6. 2010 (Praha 5) – Mládě brhlíka lesního narazilo do prosklených dveří od balkónu. Bylo otřesené a existovalo podezření, že by mohlo mít i vnitřní zranění, proto jsme jej předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Rorýs obecný (Apus apus)rorýs obecný

 

5. 6. 2010 (Praha 7) – Dospělý rorýs obecný pravděpodobně narazil na nějakou překážku a poranil si křídlo. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

 

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)mládě poštolky obecné

 

5. 6. 2010 (Praha 9) – Mládě poštolky bylo nalezeno na rušném místě před obchodním domem v Praze 9. Pravděpodobně šlo o mládě, které nezvládlo svůj první let a přistálo na zemi. Jeho nálezce jej dovezl k nám, do Domu ochránců přírody, a my jej předali záchranné stanici v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat do doby, než bude zcela samostatné.

 

 

 

Ježek západní (Erinaceus europaeus)mláďata ježka západního

 

5. 6. 2010 (Praha 9) – Tato dvě velmi malá mláďata ježka západního byla nalezena při likvidaci starého skleníku. Bohužel se nepodařilo najít nikde jejich matku, tak byla svěřena do péče záchranné stanice ve Vlašimi. Jejich šance na přežití nejsou vysoké, ale záchranáři ve Vlašimi udělají, co bude v jejich silách.

 

 

Kos černý (Turdus merula)mládě kosa černého

 

4. 6. 2010 (Praha 4) – Další nevzletné a nesamostatné mládě kosa černého. Pravděpodobně vypadlo z hnízda nebo bylo jeho hnízdo zničeno. Nálezci jej donesli na veterinární kliniku IVET, kde jsme si jej vyzvedli a dopravili jej do záchranné stanice ve Vlašimi. Zde o něj budou pečovat až do doby, než bude samostatné a schopné návratu do přírody.

 

 

Holub hřivnáč (Columba palumbus)mládě holuba hřivnáče

 

4. 6. 2010 (Praha – Prosek) – Mládě holuba hřivnáče bylo nalezeno v Praze – Proseku. Nebylo zraněné, ale bylo velmi vyhublé a vysílené. Odvezli jsme jej proto do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jej připraví na návrat do přírody.

 

 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)poštolka obecná

 

3. 6. 2010 (Praha – Stříškov) – Vysílená a vyhladovělá poštolka byla nalezena v Praze – Stříškově. Přestože neměla zjevné viditelné zranění, nebyla schopná letu. Proto jsme ji odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde jí bude poskytnuta potřebná péče.

 

 

 

Kachna divoká (Anas platyrhynchos)

 

2. 6. 2010 (Praha 2) – Další kachna, která se rozhodla zahnízdit na pražském balkóně :-). Tentokrát to bylo až v pátém patře, v domě na Rašínově nábřeží. Odchytili jsme ji a i s pěti kachňátky vypustili u Vltavy.

kachna odvádí kachňátka do vody  kachna s kachňátky už na vodě

 

Ježek západní (Erinaceus europaeus)jednodenní mláďata ježka západního

 

2. 6. 2010 (Praha 2) – Šest novorozených ježčátek opustila jejich matka poté, co jim bylo nechtěně zničeno hnízdo. Předali jsme je do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, ale takto malá mláďata mají bohužel jen malou šanci na přežití.

 

 

Kavka obecná (Corvus monedula)mládě kavky obecné

1. 6. 2010 (Praha 2) – Toto mládě jako jediné přežilo situaci, kdy spolu se sourozenci opustilo hnízdo a vylétlo přímo na rušnou Jugoslávskou ulici. Bohužel, rušná Praha vyvádění mláďat příliš nepřeje. Jednoho sourozence tohoto mláděte přejelo auto, druhého srazila tramvaj. Toto mládě odchytila paní, která viděla, jak jeho sourozenci uhynuli, a tak nám ho dovezla. Předali jsme jej do záchranné stanice AVES Kladno, kde jej odchovají do jeho samostatnosti a pak bude mládě vypuštěno zpět do přírody.


 

 

Sojka obecná (Garrulus glandarius)mládě sojky

 

30. 5. 2010 (Praha 8) – Na toto mládě sojky útočily straky. Jeho nálezkyně ho proto odchytily a dovezly k nám. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde o něj budou pečovat, dokud nebude samostatné. Potom bude vypuštěno zpět do přírody.


 

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus)mládě slípky zelenonohé

 

30. 5. 2010 (Praha - Vinoř) – Mládě slípky zelenonohé bylo nalezeno v Praze – Vinoři. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se pokusí jej odchovat do samostatnosti, aby se mohlo vrátit zpět do přírody.

 

 

Strakapoud velký (Dendrocopos major)mládě strakapouda velkého

 

30. 5. 2010 (Praha 8) – Mládě strakapouda velkého narazilo do okna. Předali jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

 

 

Zajíc polní (Lepus europaeus)mládě zajíce sražené autem

 

29. 5. 2010 (Praha – Košík) – Odrostlé mládě zajíce srazilo auto. Naštěstí si jej všimnul pozorný kolemjdoucí a přivolal nás. Mladý zajíc nemohl pohybovat zadními končetinami, tak jsme jej odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se pokusí o jeho záchranu.

 

 

Holub hřivnáč (Columba palumbus)mládě holuba hřivnáče pokousané psem

 

29. 5. 2010 (Praha – Holešovice) – Toto mládě pravděpodobně pokousal pes. Mělo velkou otevřenou ránu na hřbetě a poraněnou hlavu. Převezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se později rozhodli nechat ho utratit, neboť jeho zranění nebyla slučitelná se životem a mládě by zbytečně trpělo.

 

 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky

 

26. 5. 2010 (Praha 2) – Mládě straky vpochodovalo do baru na Karlově náměstí. Poradili jsme lidem z baru, aby jej vrátili zpět do parku, kde by mělo mít rodiče, ale protože se jeho rodiče po tři hodiny neukázali, převzali jsme mládě a předali jej do záchranné stanice ve Vlašimi. Až bude samostatné, bude vráceno zpět do přírody.

 

 

 

Labuť velká (Cygnus olor)

 

26. 5. 2010 (Praha – Třebonice) – Samec labutě velké přistál v betonové nádrži na vodu, ze které nebyl schopný vzlétnout. Naštěstí si ho všiml pozorný řidič projíždějící kolem a zavolal nám. Labuťáka jsme odchytili a vrátili ho k jeho rodině, která na něj čekala na rybníku sousedícím s betonovou nádrží. 

betonová nádrž, ve které labuťák uvízl  přenos labuťáka zpět k rodince   samice s mláďaty labutí rodinka zase spolu

 

Ježek západní (Erinaceus europaeus)poraněný ježek západní

26. 5. 2010 (Praha – Vinohrady) – Tohoto ježka nalezl jeho nálezce na ulici ve Vinohradech. Ježek byl velmi vysílený a nebyl schopný se pohybovat. Veterinární lékařka zjistila, že má zlomenou čelist a několik dalších fraktur na lebce. V současné době je ježek v péči veterinární kliniky Panda.


 

 

 

Vrabec domácí (Parus caeruleus)mláďata vrabců ve zničeném hnízdě

 

26. 5. 2010 (Praha - Řepy) – Celé hnízdo vrabců bylo zničeno poté, co lidé pokáceli thůji, ve které se nacházelo. Mláďata by bez lidské pomoci uhynula, a tak jsme je odvezli do záchranné stanice v Kladně, kde o ně budou pečovat, pokud nebudou mláďata samostatná a schopná návratu do přírody.

 

 

 

Labuť velká (Cygnus olor)osiřelá mláďata labutí

 

26. 5. 2010 (Praha – Štvanice) – Tři malá mláďata labutě velké se zdržovala na stejném místě už třetí den. Pravděpodobně přišla o své rodiče a protože bez jejich ochrany by pravděpodobně uhynula, odchytili jsme je a převezli do záchranné stanice AVES v Kladně, kde o ně budou pečovat až do jejich samostatnosti.

 

 

Sýkora modřinka (Parus caeruleus)mládě sýkory modřinky

 

25. 5. 2010 (Praha 4) – Velmi malé mládě sýkory modřinky vypadlo z hnízda. Jeho nálezci jej dovezli k nám a my jej pak dopravili do záchranné stanici ve Vlašimi, kde se pokusí odchovat jej až do úplné samostatnosti.

 

 

 

Holub domácí (Columba livia f. domestica)poraněný holub

 

25. 5. 2010 (Praha – Řepy) – Tohoto holuba našly pracovnice Úřadu městské části Praha – Řepy. Kulhal a nebyl schopný odletět. Převezli jsme jej tedy do záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu poskytnou vhodnou péči.


 

 

 

 

Labuť velká (Cygnus olor)uvízlá labuť

 

25. 5. 2010 (Praha – Kunratice) – Samička labutě velké přistála na zahradě, ze které se nemohla dostat ven. Odchytili jsme ji tedy a přenesli do blízkého rybníku, kde na ní už čekal její partner.


 

Straka obecná (Pica pica)mládě straky

 

24. 5. 2010 (Praha – Vršovice) – Toto mládě straky bylo nalezeno na křižovatce mezi Mosteckou a Vršovickou ulicí v Praze. Jednalo se o mládě již přirozeně vylétlé z hnízda, avšak ve velkém provozu a hluku se ztratilo svým rodičům. Nálezci jej tedy odchytili a dovezli k nám. Předali jsme jej do záchranné stanice ve Vlašimi, kde o něj budou pečovat, než bude zcela samostatné.

 

 

 

 

Drozd zpěvný (Turdus philomelos) zz-prijmy-drozdzpevnypodbrabec-mini.jpg


21.5.2010 (Podbrabec) - Tohoto drozda srazil řidič automobilem. Zachoval se však svědomitě. Zastavil, drozda sebral a odvezl k nám. V současné době je s dalšími drozdy v ptačím domečku v záchranné stanici AVES Kladno. Jakmile bude v pořádku, vrátí se zpět do volné přírody. 

Sýkora koňadra (Parus major) zz-prijmy-sykorkachodov-mini.jpg


21.5.2010 (Praha - Chodov) - Tato mladá sýkorka byla nalezena na chodníku, kde pobíhala a snažila se o let. Nálezce nám ji přivezl do Domu ochránců přírody. Odtud putovala do záchranné stanice Aves Kladno, kde setrvá, dokud nebude schopná návratu zpět do volné přírody.

 

Rorýs obecný (Apus apus) zz-prijmy-rorysleckova-mini.jpg


20.5.2010 (Praha 4) - Tento rorýs byl nalezený na chodníku před domem. Nebyl schopen letu a byl celkově apatický. Nechali jsme ho tedy v klidu a druhý den jsme se opět pokusili o vypuštění. Tentokrát již úspěšně. Rorýs několikrát zakroužil a odletěl.
Rorýs není schopen, odletět samovolně ze země. Často si tak lidé myslí, že je zraněný, ačkoli mu nic není. V tomto případě stačí rorýse vzít a vyhodit nad trávou do vzduchu. Velmi často se stane, že bez problému odletí. 

Špaček obecný (Sturnus vulgaris) zz-prijmy-spaceksrazenyautem-mini.jpg


17. 5. 2010 (Praha 10) – Sotva vzletné mládě špačka obecného pravděpodobně srazilo auto. Ve velmi vážném stavu jsme jej předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Zde mu bude poskytnuta odborná péče, avšak jeho další osud je nejistý.
Ježek západní (Erinaceus europaeus) zz-prijmy-zranenyjezekzKlanovic-mini.jpg


17. 5. 2010 (Praha - Klánovice) – Tento zraněný ježek byl nalezen na zahradě rodinného domu v Praze – Klánovicích. Pravděpodobně uvízl někde v plotě a zranil si zadní končetinu. Rána byla zhnisaná a ježek byl ve velmi vážném stavu, dehydrovaný, podchlazený a apatický. Předali jsme jej do péče veterinární kliniky Panda, kde se pokusí o jeho záchranu.
19. 5. 2010 – Zranění ježka byla bohužel neslučitelná s jeho dalším životem, byl proto utracen.

Kos černý (Turdus merula) zz-prijmy-kosacata-mini.jpg


17. 5. 2010 (Praha – Lhotka) – Celé hnízdo s kosími mláďaty nám dovezli jeho nálezci, protože bylo bezprostředně ohroženo stavbou. Jak nám nálezci kosích mláďat sdělili, na lokalitě, kde byla kosáčata nalezena, bude v následujících týdnech probíhat stavba, a tak by bylo hnízdo zničeno stavebními stroji. Mláďata jsme převzali, ač neradi, protože je vždy smutné odebrat mláďata jejich rodičům, avšak v tomto případě nebyla zřejmě jiná možnost. O mláďata se v současné době stará záchranná stanice v Kladně, kde jim bude poskytnuta nejlepší možná náhradní péče.


Ježek západní (Erinaceus europaeus) zz-prijmy-jezekzUhrinevsi-mini.jpg


17. 5. 2010 (Praha – Uhříněves) – Tohoto ježečka nalezla jeho nálezkyně pozdě v noci na silnici. S největší pravděpodobností ho srazilo auto. Protože měl poraněné obě zadní končetiny, předali jsme jej do péče pražské veterinární kliniky Panda. Zde se rozhodne o jeho dalším osudu.
19. 5. 2010 – Jak se ukázalo, ježek měl poraněnou páteř a v důsledku toho ochrnuté obě zadní končetiny. Protože je takovéto zranění neslučitelné s plnohodnotným životem, byl ježek utracen.

Kachna divoká (Anas platyrhynchos ) zz-prijmy-kachna-mini.jpg


17. 5. 2010 (Praha 5) – Tato kachna měla štěstí v neštěstí. Jako mnohé jiné pražské kachny, postavila si hnízdo na balkóně jednoho pražského činžovního domu. Měla však tu smůlu, že když se jí kachňátka vylíhla a ona se snažila dostat se s nimi k vodě, což bylo bez lidské pomoci nemožné, nikdo si její snahy nevšimnul. Bohužel v bytě, ke kterému balkón náleží, v té době nebyli jeho obyvatelé. Kachna tak strávila na balkóně s kachňátky nejspíš několik dní, než si její zoufalé snahy všimnula paní, která v sousedním domě pracovala. Okamžitě nás přivolala a mi kachnu i s kachňátky odchytili. Bohužel dvě mláďátka už byla mrtvá, uhynula pravděpodobně hlady. Kachní rodinku jsme převezli na poklidné místo u Vltavy a zde ji vypustili. Kachna si svá kachňátka ihned odvedla k vodě a spokojeně odplula.

 

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajicdmecholupy-mini.jpg

13.5.2010 (Praha - Dolní Měcholupy) - Zajíce jsme převzali od nálezce s tím, že jej vzal do tlamy pes. Zkontrolovali jsme ho, zda nemá nějaká zranění. Po zjištění, že je zcela zdráv, jsme jej nakrmili a napojili. Protože se již jedná o samostatné mládě, jehož setrvání v lidské péči by bylo naprosto zbytečné, vypustili jsme ho zpět do volné přírody.

Holub hřivnáč (Columba palumbus) zz-prijmy-hrivnaczbraslav-mini.jpg

13.5.2010 (Praha - Malá Chuchle) - Poblíž čerpací stanice na Strakonické ulici leželo mládě holuba hřivnáče. Jeho nálezce jej předal do naší péče. Jeho další cesta vedla do záchranné stanice ve Vlašimi, kde setrvá, dokud nebude schopen návratu do volné přírody.


Kalous ušatý (Asio otus) zz-prijmy-kalouskamyk-mini.jpg

11.5.2010 (Praha - Kamýk) - Kalous s chromou pravou nohou seděl na zahradě základní školy. Nebyl schopen letu. Proto jsme jej odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.


 

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnacimice-mini.jpg

11.5.2010 (Praha - Čimice) - Kachna s vyškubaným peřím v oblasti krku seděla na zahradě mateřské školky. S největší pravděpodobností jí zranění přivodil dotěrný kačer. Kachnu jsme odvezli do záchranné stanice Aves Kladno, kde se regeneruje. Jakmile to bude možné, bude vypuštěna zpět do volné přírody.

 

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnapankrac-mini.jpg


8. 5. 2010 (Praha - Pankrác) - Přímo na rohožce před vstupem do místního hotelu seděl kačer. Nechal na sebe bez problémů sáhnout a schopen byl ujít jen pár kroků. Vzali jsme jej proto do péče a odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.Straka obecná (Pica pica) zz-prijmy-strakastrasnice-mini.jpg


8. 5. 2010 (Praha - Strašnice) - Tato mladá straka posedávala apaticky na chodníku. Nálezkyně ji proto sebrala, poskytla první pomoc a odvezla k nám. Od nás putovala do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde setrvá, dokud nebude schopná návratu zpět do volné přírody. 

Srnec obecný (Capreolus capreolus) zz-prijmy-srnecstod-mini.jpg


8. 5. 2010 (Praha - Stodůlky) - V těsné blízkosti zahrádkářské kolonie ležela srna a srnec. Srna, budoucí matka, po našem příjezdu vstala a splašeně utekla. Mladý srnec ležící opodál toho však schopen nebyl. Byl velmi vystresovaný, s několika povrchovými zraněními, které si způsobil o plot. Odvezli jsme jej do stanice Aves Kladno, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnyjanac-mini.jpg


8. 5. 2010 (Praha - Janáčkovo nábřeží) - Kousek od Vltavy, ale na naprosto nevhodném místě založila hnízdo kachna, která zde následně vyvedla osm mláďat. Na uzavřeném dvoře jsme celou rodinku odchytili a odvezli na blízkou Vltavu.

Rorýs obecný (Apus apus) zz-prijmy-roryshaje-mini.jpg


7. 5. 2010 (Praha – Háje) -  Tohoto rorýse zachránila jeho nálezkyně od útoku straky. Rorýs pravděpodobně v letu narazil do nějaké překážky (např. prosklené plochy) a spadl na zem, kde jej nalezla straka. Bohužel jeho zranění byla natolik vážná, že jsme jej museli nechat utratit.Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubholesovice-mini.jpg


6. 5. 2010 (Praha - Holešovice) - Dvě mláďata holuba napadl s největší pravděpodobností nějaký dravec. Jeden uhynul na místě, druhého bylo, pro jeho rozsáhlá zranění hlavy, nutné usmrtit.

 

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnyujezd-mini.jpg


3. 5. 2010 (Praha - Újezd). Další kachna se rozhodla vyvést svá kachňátka na terase domu. Vybrala si pro to dům v ulici Karmelitská, přímo v historickém centru Prahy. A protože z terasy nemohla odvést kachňátka k vodě, odchytili jsme ji i kachňátka a převezli je k nedaleké Vltavě. Tady jsme celou rodinku vypustili zpět na svobodu.
 Kuna skalní (Martes foina) zz-prijmy-kuna-mini.jpg


2. 5. 2010 (Svojkov u České Lípy) – Velmi malé mládě kuny skalní nám dovezla jeho nálezkyně až z vesnice Svojkov u České Lípy. Mládě zapadlo do škvíry pod střechou a jeho matce se pravděpodobně nepodařilo ho odtamtud dostat. Když ho jeho nálezkyně našla, hlasitě pískalo a bylo prochladlé. Mládě jsme umístili do záchranné stanice AVES Kladno, kde se jej pokusí odchovat tak, aby si nezvyklo na lidi a mohlo být vráceno zpět do přírody. U takto malého mláděte je to však velmi těžké, je velká pravděpodobnost, že si mládě zvykne na lidi a bude proto muset zůstat natrvalo v zajetí.
Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajoch-mini.jpg


1. 5. 2010 (Praha - Klánovice) – Tři mláďata zajíců byla nalezena na psím cvičišti. Protože zde byla ohrožována psy, lidé ze cvičiště je odvezli k nám do Domu ochránců přírody. Pro zajíčky by však pravděpodobně bylo lepší, kdyby zůstali, kde byli, i přes nebezpečí psů, neboť takto přišli o péči od své matky. Odchov mláďat zajíců v záchranných stanicích je vždy problematický a jejich šance na přežití nejsou vysoké. Tato mláďata jsme předali do záchranné stanice AVES Kladno, kde se pokusí o jejich záchranu.

 

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto) zz-prijmy-hrdlickakla-mini.jpg

 


1. 5. 2010 (Praha 3) – Mládě hrdličky pravděpodobně vypadlo z hnízda. Nálezkyně jej nalezla na střeše svého domu. Mládě jsme předali záchranné stanici AVES Kladno, kde jej dokrmí a až to bude možné, vypustí zpět do přírody.


 

Rorýs obecný (Apus apus) zz-prijmy-rorys-mini.jpg

30.4.2010 (Praha - Krč) - Rorýse nám přivezl nálezce z nedalekého lesa. Měl zranění na hlavě a byl velmi apatický a neschopný letu. Odvezli jsme jej do záchranné stanice Aves Kladno, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.

 

Veverka obecná (Sciurus vulgaris

zz-prijmy-veverky-mini.jpg

30.4.2010 (Praha - Cholupice) - Malá veveří dvojčata vypadla z hnízda. Po pádu měla obě krev u čumáčků, nicméně se nejednalo o vážná zranění. Veverky jsme předali do záchranné stanice Pinky, kde zůstanou do doby, kdy bubou schopné návratu do volné přírody.

  

Prase divoké (Sus scrofa) zz-prijmy-prasatkasmichov2-mini.jpg

30.4.2010 (Praha - Smíchov) - Dvě malá prasátka nám ze svého batohu předal nálezce na Smíchovském vlakovém nádraží. Po převzetí jsme je odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se jim dobře daří. 
Kachna divoká (Anas platyrhynchos)

30.4.2010 (Praha - Smíchov) - Jaro a s ním období mláďat je definitivně tady. Přesvědčit jsme se o tom mohli na Smíchovském nádraží. Zde kachna přímo na kolejišti založila hnízdo a následně vyvedla devět mladých. Protože by pro ní bylo prakticky nemožné překonat s mláďaty koleje a okolní silnice, aby se dostala k řece, museli jsme všechny odchytit a k řece odnést. Akce se podařila. Kachna ihned po vypuštění poblíž řeky odvedla mladé na vodu.

zz-prijmy-kachnysmichov-mini.jpg  zz-prijmy-kachnysmichov3-mini.jpg  zz-prijmy-kachnysmichov4-mini.jpg

Srnec obecný (Capreolus capreolus) zz-prijmy-srnecdejvice-mini.jpg

27.4.2010 (Praha - Dejvice) - Tříletý srnec zabloudil z lesa až do zahrad blízkých domků. Zde přebíhal z jedné do druhé a nebyl schopen nalézt cestu ven. Proto jsme vyrazili na místo a po přibližně hodinovém, poměrně náročném honu, jsme srnce odchytili. Nasledně jsme jej odvezli do záchranné stanice Aves Kladno. Po ošetření bude vypuštěn zpět do volné přírody. Za spolupráci patří náš dík místní hlídce Městské Policie. 

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajicseberov-mini.jpg

23.4.2010 (Praha - Šeberov) - Další dvě mláďata zajíců přijatá v Praze. Odvezli jsme je do stanice v Pátku u Poděbrad, kde jim bude poskytnuta nejlepší možná péče.


Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubnusle-mini.jpg

22.4.2010 (Praha - Nusle) - Mládě holuba našla nálezkyně na chodníku. Převzali jsme jej silně podvyživené a vyčerpané. Mládě poté putovalo do stanice v Pátku u Poděbrad. Jak se ukázalo, mělo holoubě vrozenou vadu růstu peří. Bohužel později uhynulo.


Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnapodoli-mini.jpg

20.4.2010 (Praha - Podolí) - Tuto kachnu jsme chytali již podruhé. První pokus se však nezdařil. Druhý, na stejném místě o několik dní později, už ano. Jak se však nakonec ukázalo, odchyt byl zbytečný. Kachna sice měla různá zranění, ale již zahojená. Navíc skutečnost, že se spolu s kačerem vracela stále na stejné místo znamenala, že někde poblíž zakládá hnízdo.


Muflon (Ovis musimon) zz-prijmy-muflon-mini.jpg

19.4.2010 (Štěchovice) - Toto křížené mládě muflona a ovce bylo nalezeno poblíž silnice, ještě s pupeční šňůrou. Jeho nálezci jej přivezli až k nám, do Domu ochránců přírody v Michli. Odtud putoval do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. V současné době je v dobré kondici. Jeho nálezci mu dali jméno Drvoštěp :)


Jestřáb lesní (Accipiter gentilis) jestrabprednikopanina-mini.jpg

18.4.2010 (Praha - Přední Kopanina) - Jestřáb byl nalezen na zahradě. Měl uhnilou nohu, byl vyhublý a velmi zesláblý. Odvezli jsme jej proto do stanice AVES Kladno, kde se pokusí o jeho záchranu. 23.4.2010 - Jestřábova zranění nebyla slučitelná se životem, proto jej veterinář utratil.

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) kacerdolnichabry-mini.jpg

18.4.2010 (Praha - Dolní Chabry) - Dva dny seděl tento kačer na zahradním jezírku. Proto nám majitel zavolal. Po odchytu jsme zjistili, že má zlomeninu křídla. Odvezli jsme jej do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.


Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-praha-zajicpruhonice-mini.jpg

18.4.2010 (Praha - Průhonice) - Toto mládě zajíce přinesla kočka na zahradu své nálezkyni. Převzali jsme jej a odvezli do stanice AVES Kladno. Jako u ostatních takto malých zajíců je však jeho šance na přežití velmi malá.
Prase divoké (Sus scrofa) prasedivjeneralka2-mini.jpg

16.4.2010 (Praha - Jenerálka) - Malé selátko nám předal kuchař místní restaurace, který ho našel opuštěné u cesty. Odvezli jsme jej proto do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče. U takto mladého jedince je však jeho osud nejistý.   Datel černý (Dryocopus martius) zz-prijmy-datelmodrany-mini.jpg

16.4.2010 (Praha - Modřany) - Samice datla se stala obětí nárazu do překážky. Po přijetí a převozu do Domu ochránců přírody začala chroptit a v zobáku měla krev. Odvezli jsme ji proto do záchranné stanice ČSOP Vlašim. Její stav se zde zlepšil, neustále se snaží probít ven z klece. Nicméně letu schopná stále není.

27.4.2010 - Datel bohužel uhynulJezevec lesní (Meles meles) zz-prijmy-jezevecprokopskeudoli2-mini.jpg

14.4.2010 (Praha - Prokopské údolí) - První jezevec v naší péči měl poraněný ocas a část zad, s největší pravděpodobností od auta. Přesto, že byl zjevně vyčerpaný, nehodlal se vzdát bez boje. Okamžitě se zakousl do rukavice a dalo velkou práci se z tohoto držení dostat. Jezevce jsme odvezli do záchranné stanice Aves Kladno, kde se rozhodne o jeho dalším osudu.

15.4.2010 - Jezevec bohužel uhynul 
zz-prijmy-zajicchodov2-mini.jpgZajíc polní (Lepus europaeus)

13.4.2010 (Praha - Chodov) - Před policejní stanicí klidně ležel zajíc, který podle hlášení policie měl "něco s nohou". Jak se nakonec ukázalo, měl zajíc prakticky ulomený zadní běh, byl naprosto vyčerpaný a vyhublý. Zranění bylo staré několik dní... Pro tohoto zajíce bylo usmrcení vysvobozením. 

Krahujec obecný (Accipiter nisus)

zz-prijmy-krahujecobecnydejvice3-mini.jpg                13.4.2010 (Praha - Dejvice) - Krahujčího samce  přivezl jeho nálezce k nám do Domu ochránců přírody. Měl otevřenou  zlomeninu křídla, byl silně podvyživený a prakticky bez síly. Od nás  putoval do Záchranné stanice ČSOP Vlašim. Jeho šance na přežití jsou  však velmi malé.

Veverka obecná (Sciurus vulgaris)

zz-prijmy-veverkapetrov1-mini.jpg13.4.2010 (Petrov u Prahy) - Další malá veverka  se ocitla v Domě ochránců přírody a následně u veverkářů Pinky.  Tentokrát se jedná o přibližně pětitýdenního samečka. Podle nálezce měl  malý veveřák u nozder stopy krve. Vzal jej proto nejprve na veterinu a  následně k nám.

Bažant obecný (Phasianus colchicus)

zz-prijmy-bazantazdimerice-mini.jpg11.4.2010 (Zdiměřice) - Bažantí samice nejprve  narazila do skleněné překážky a následně ji napadl místní pes. Nálezci  ji proto sebrali a odvezli k nám. Odtud putoval na záchrannou stanici ve  Vlašimi.

Čížek lesní (Carduelis spinus) zz-prijmy-cizeklesnitrest2-mini.jpg

11.4.2010 (Třešť) - Další oběť nárazu do  skleněné překážky. Tentokrát dovezený čížek až z Třeště. Bohužel při  transportu do stanice uhynul.

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajickrcmp2-mini.jpg

10.4.2010 (Praha - Krč) - Malého zajíce nám  předali pražští strážníci. Na jejich stanici ho přinesla paní, jejíž pes  jej přinesl z lesa v zubech. Nyní se o něj starají v záchranné stanici  AVES Kladno. Šance na umělé odchování takto malého zajíce však nejsou  příliš vysoké.

Veverka obecná (Sciurus vulgaris) zz-prijmy-veverkamichle3-mini.jpg

10.4.2010 (Praha - Michle) - Tato veverčí  samička pronásledovala svou nálezkyni několik metrů. Poblíž parkoviště.  Proto ji vzala a donesla k nám. Jedná se o opuštěné mládě, které by bez  lidské pomoci nepřežilo. Předali jsme ji do péče záchranné stanice pro  veverky Pinky, kde jí bude poskytnuta nejlepší možná péče a pot...é se  vrátí zpět do volné přírody. Osudy veverek z této stanice můžete  sledovat taktéž na Facebooku

Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto) zz-prijmy-hrdlicka-mini.jpg

8.4.2010 (Praha - Záběhlice) - Mladá hrdlička  se dostala do naší péče, protože nebyla schopná letu, byla vyhublá a  vyčerpaná. V okolí jí ohrožovaly kočky a hnízdo bylo v nedohlednu.  Odvezli jsme jí do záchranné stanice Aves Kladno. Zde zůstane, dokud  nebude schopná odletět.

Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) zz-prijmy-netrezavyvaclavak-mini.jpg

6.4.2010 (Praha - Václavské náměstí) - Netopýr, který se probudil ze spánku a spadl ze střechy přímo mezi lidi na Václavském náměstí, skončil v péči spolupracujícího spolku netopýrářů z Nyctalu. Po důkladném vyšetření bude navrácen zpět do volné přírody.

Bažant zlatý (Chrysolophus pictuszz-prijmy-bazantzlaty2-mini.jpg

6.4.2010 (Praha - Kunratice) - Bažant byl nalezen na silnici, kde nerušeně seděl. Nálezkyně jej proto vzala a předala nám do péče. Vzhledem k tomu, že se jedná o exotické zvíře, o které se může přihlásit majitel, umístili jsme jej ke kunratickému chovateli a nahlásili zvíře na příslušný úřad. Případný majitel se může obrátit na nás nebo na úřad MČ Praha - Kunratice.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubbudejovicka-mini.jpg

5.4.2010 (Praha - Pankrác) - Holub seděl nehnutě v příkopu. Přijali jsme jej tedy do naší péče. Po odparazitování, nakrmení a napojení se jeho stav zlepšil a po několika hodinách odletěl zpět do města.

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus) zz-prijmy-slipkazelenonoha-mini.jpg

5.4.2010 (Praha - Troja) - Zajímavý případ se odehrál na nám již známém místě. V areálu pražské čističky odpadních vod, jsme v říjnu minulého roku zachraňovali zajíce polního, který uvízl v jedné z nádrží. Do té samé nádrže tentokrát zalétla slípka zelenonohá. Kvůli vysokým zdem nebyla schopná odletět. Tedy alespoň to tak zprvu vypadalo. Po našem příjezdu a přibližně hodinovému nahánění, slípka nabrala poryv větru a se štěstím překonala okraj nádrže.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-vejceholub-mini.jpg

5.4.2010 (Praha - Břevnov) - Holubi si vytvořili hnízdo na balkoně jednoho domu na Břevnově. Kvůli výměně oken však bylo zapotřebí jej odstranit. Dvě již odrostlé mláďata se sice stále zdržovala v okolí hnízda, po našem příjezdu však vzvlétla a ztratila se v panelákové zástavbě. Hned vedle však bylo další hnízdo, ve kterém byly dvě vejce. V tomto případě bylo nutné obě hnízda zrušit a vejce odvézt.

Netopýr parkový (Pipistrellus nathusii) zz-prijmy-netopyrparkovyhotkovicky-mini.jpg

1.4.2010 (Praha - Hotkovičky) - Nálezkyně našla tohoto netopýra v křoví, se zjevně poraněným křídlem. Odvezli jsme jej proto na veterinární kliniku, kde byla potvrzená zlomenina křídla těsně u kloubu. Křídlo mu bylo zafixováno a čas ukáže, zda bude schopen návratu do volné přírody, nebo z něj bude trvale handicapovaný jedinec.

Kachna divoká (Anas platyrhynchos) zz-prijmy-kachnanovemesto2-mini.jpg

29.3.2010 (Praha - Nové město) - Kačer nebyl schopen postavit se na nohy a měl problémy s letem. Převzali jsme ho od Městské policie v Praze 1 a převezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubzabehlice-mini.jpg

27.3.2010 (Praha - Záběhlice) - Holuba napadla kočka a kompletně ho připravila o oči. Zranění tohoto ptáka se neslučovala se životem. Musel být proto usmrcen.   

Krahujec obecný (Accipiter nisus) zz-prijmy-krahujecbarandov-mini.jpg

15.3.2010 (Praha - Barandov) - Tato krahujčí samice se dostala do péče záchranné stanice již podruhé. Nálezci ji našli na sídlišti, když nebyla schopná letu. Odvezli ji proto k nám do Domu ochránců přírody, odkud putovala do záchranné stanice ve Vlašimi. Zde se rozhodne o jejím dalším osudu.

Srnec obecný (Capreolus capreolus) zz-prijmy-srnecletnany-mini.jpg

10.3.2010 (Praha - Letňany) - Tohoto srnce nalezla hlídka městské policie v příkopu u silnice. Nemohl se postavit na zadní běhy, ale jinak byl poměrně aktivní. Pravděpodobně se stal obětí srážky s automobilem. V současné době je v záchranné stanici v Pátku u Poděbrad, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.29.3.2010 - srnec byl vypuštěn zpět do volné přírody.

Krahujec obecný (Accipiter nisus) zz-prijmy-krahujeccernak-mini.jpg

9.3.2010 (Praha - Černý most) - Krahujčí samice byla nalezena poblíž Černého mostu zamotaná do křoví. Měla sokolnická poutka a poškozená ocasní pera. Malého dravce jsme převzali a v současné době je v záchranné stanici v Pátku u Poděbrad, kde se rozhodne o jeho dalším osudu.

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajicstromovka2-mini.jpg

9.3.2010 (Praha - Stromovka) - Tento zajíc byl s největší pravděpodobností sražený vlakem. Měl zlámanou páteř a nepohyblivé zadní běhy. Pro tohoto zajíce bylo utracení vysvobozením.

Sýkora modřinka (Parus caeruleus) zz-prijmy-sykoramodrinkaluz-mini.jpg

7.3.2010 (Lužické hory) - Tuto sýkorku nám přivezli nálezci až z Lužických hor. Byla vyhublá a neschopná letu. Bohužel se stala s největší pravděpodobností obětí nárazu do nějaké překážky. Chvíli po příjezdu jí začala ze zobáku téct krev a přibližně za hodinu uhynula.

Sojka obecná (Garrulus glandarius) zz-prijmy-sojkakrc-mini.jpg

24.2.2010 (Praha - Krč) - Tato sojka narazila do okna rodiného domu, jehož obyvatelka nás ihned zavolala. Pěvce jsme tedy převzali a odvezli do záchranné stanice Aves Kladno. Zde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče a pokud to jeho stav dovolí, vrátí se zpět do volné přírody.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubidej-mini.jpg

24.2.2010 (Praha - Břevnov) - Dvě mláďata holubů byly v hnízdě na balkoně. Kvůli vyklizení balkonu a stavebním pracím, které v objektu probíhaly, by však holubi byli vyhozeni. Proto jsme holuby odvezli do záchranné stanice Aves Kladno, kde je dokrmí a jakmile budou schopni letu a samostatnosti, vrátí se zpět do volné přírody.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubmichle-mini.jpg

22.2.2010 (Praha - Michle) - Tento holub byl vyčerpaný a zmrzlý. Přijali jsme ho tedy do Domu ochránců přírody, kde se nakrmil a napojil. Po několika hodinách začal být aktivnější. V současné době je již zpět ve volné přírodě.

Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) zz-prijmy-netopyrhlnpra2-mini.jpg

19.2.2010 (Praha - Vinohrady) - Tento byl nalezen v odpadkovém koši, kde si ho všimli zaměstnaci nádraží a přivezli ho k nám. Nyní putuje na veterinu a poté do péče odborníků z Nyctalus.    

Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) zz-prijmy-Dlaskcimice3-mini.jpg

19.2.2010 (Praha - Čimice) - Tento pták byl nalezen na silnici. Byl velmi krotký a proto se nálezkyně bála, aby se nestal potravou nějaké kočce. V současné době je tento vysílený a velmi vyhublý pěvec v záchranné stanici ČSOP Vlašim, kde mu poskytnou nejlepší možnou péči.

Ježek východní (Erinaceus concolor) zz-prijmy-jezekvychstrasnice-mini.jpg

  18.2.2010 (Praha - Strašnice) - Ježek nalezený pod autem, měl poranění na zádech, byl velmi vyhublý a dehydratovaný. V současné době je v léčení v záchranné stanice ČSOP Vlašim.

Kavka obecná (Corvus monedula) zz-prijmy-kavkadejvice2-mini.jpg

12.2.2010 (Praha - Dejvice) - Tento pták byl nalezen poblíž jednoho obchodu v Dejvicích. Měl poraněné křídlo, ale jinak byl v dobré kondici. V současné době je v záchranné stanici Aves Kladno, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) zz-prijmy-racek-mini.jpg

2.2.2010 (Praha - Krč) - Tento racek byl nalezen poblíž silnice s poraněnou hlavou. Nálezkyně jej dopravila na veterinární kliniku Zelená liška, odkud putoval k nám. V současné době je v záchranné stanici v Praze.

Zajíc polní (Lepus europaeus) zz-prijmy-zajickrc-mini.jpg

2.2.2010 (Praha - Krč) - Malý zajíc poskakoval ve sněhu, kde si ho všimli zaměstnanci firmy, k níž pozemek přiléhá. A protože jim ho bylo líto a nechtěli přihlížet jeho umrznutí, zavolali Český svaz ochránců přírody. Po příjezdu na místo byl zajíc u malého keříku na sněhu a třepotal se zimou. Pracovníci ČSOP jej proto ...ihned odchytili a prohlédli, zda není nějak zraněný. Zajíček byl převezen do Domu ochránců přírody, kde ho záchranáři nakrmili a poté odvezli do záchranné stanice AVES Kladno. Zde mu poskytnout nejlepší možnou péči.13.2.2010 - zajíc bohužel uhynul

Netopýr večerní (Eptesicus serotinus) zz-prijmy-netopyrstaremesto-mini.jpg

1.2.2010 (Praha - Josefov) - Tento netopýr byl nalezen v administrativní budově v centru Prahy, ve staré botě. V současnosti je v péči odborníků ze sdružení Nyctalus a zimu přečká v záchranné stanici v Kladně.

Čížek lesní (Carduelis spinus) zz-prijmy-cizeklesnisporilov-mini.jpg

1.2.2010 (Praha - Spořilov) - Tento malý pěvec byl nalezen na zahradě, kde si s ním pohrával pes. Čížek měl pochroumané křídlo, ale jinak byl v dobré kondici. V současné době je v záchranné stanici v Jinonicích. Zde zůstane, dokud nebude schopen návratu do volné přírody.

Labuť velká (Cygnus olor)

29.1.2010 (Praha - Holešovice) - Labutě s poraněným křídlem si všimla paní při pravidelném krmení vodních ptáků, poblíž holešovické tržnice. Při příjezdu na místo jsme zjistili, ža labuť není příliš plachá. Nalákali jsme jí tedy na pečivo a poté vytáhli z vody. Labuť jsme odvezli do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, nicméně křídlo se již nikdy nespraví a z labutě bude trvalý handicap. zz-prijmy-labutholesovice-mini.jpg zz-prijmy-labutholesovice2-mini.jpg zz-prijmy-labutholesovice3-mini.jpg zz-prijmy-labutholesovice4-mini.jpg

Kachna divoká (Anas platyrhynchos)

28.1.2010 (Praha - Stodůlky) - Kačer s poraněným křídlem byl na zamrzlé nádrži. Po našem příjezdu a prvním pokusu o odchyt se vyděsil a zalezl do přítokové roury. Z té se nám ho podařilo dostat až po přibližně půlhodinovém házení chleba na ledovou plochu, kdy vylezl a chtěl se nažrat. Kačera jsme po úspěšném odchytu odvezli do Vlašimi, kde se rozhodne o jeho dalším osudu.zz-prijmy-kachnastodulky-mini.jpg zz-prijmy-kachnastodulky2-mini.jpg zz-prijmy-kachnastodulky3-mini.jpg

Drozd kvíčala (Turdus pilaris) zz-prijmy-drozdkvicalakavcihory-mini.jpg

28.1.2010 (Praha - Kavčí hory) - Hejno osmi drozdů narazilo do skleněné výplně administrativní budovy. Náraz přežil pouze jediný, kterého jsme odvezli do záchranné stanice ve Vlašimi. Zde setrvá, dokud nebude schopen návratu do volné přírody.

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holubchodov-mini.jpg

26.1.2010 (Praha - Chodov) - Na pražském Chodově byl nalezen holub s vykloubeným křídlem, kterého nálezkyně odvezla na veterinu a poté ho měla několik dní doma. Následně nám zavolala a předala nám holuba do péče. Ten je v současné době v záchranné stanici v Jinonicích.

Volavka popelavá (Ardea cinerea) zz-praha-volavkastarymlyn-mini.jpg

24.1.2010 (Praha - Starý mlýn) - Promrzlá a vysílená volavka popelavá, postávala několik dní v únětickém potoce. Nakonec nás zavolali lidé, kterým její osud nebyl lhostejný. Přijeli jsme proto na místo a volavku začali hledat. Netušili jsme však, že volavku již odchytil nálezce, odnesl ji kousek dál a zahříval ji, doku...d nepřijedeme. Zvíře jsme si tedy převzali a zajistili odvoz na veterinu, kde udělají maximum pro jeho záchranu.    

Labuť velká (Cygnus olor)

18.1.2010 (Praha - Smíchov) - Labuť na Palackého mostě nám nahlásila paní, která jela tou dobou v tramvaji a bezmocného ptáka si všimla. Po našem příjezdu  už byla na místě hlídka Městské policie, která korigovala dopravu a hlídala labuť, aby neskočila pod auto. Ještě nedospělé zvíře pokulhávalo a nemohlo vzlétnout. Podle informací od strážníků se původně nalézala na vozovce. Je tedy možné, že ji srazilo nějaké auto. Labuť jsme proto naložili do auta a chystali se jí odvézt do záchranné stanice v Kladně. V tu chvíli však přijelo další auto Městské policie. Jeho osádka nám sdělila, že u autobusového nádraží na Andělu je další labuť velká, která děsí kolemjdoucí lidi. Na místo jsme tedy vyrazili v doprovodu strážníků. Po odchytu tohoto ptáka, jsme zjistili, že nejeví žádné známky zranění. Odvezli jsme jej tedy k pražské Výtoni a poté vypustili na řeku. Labuť chycená na Palackého mostě se podrobí veterinárnímu vyšetření a poté bude léčena nejlepším možným způsobem.zz-prijmy-labutpalackymost-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost2-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost3-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost4-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost5-mini.jpgzz-prijmy-labutpalackymost6-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost7-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost8-mini.jpg zz-prijmy-labutpalackymost9-mini.jpg

Holub domácí (Columba livia f. domestica) zz-prijmy-holub-dejvice-mini.jpg

15.1.2010 (Praha - Vokovice) - Holuba jsme přijali s podezřením na nějakou nemoc. Nelétal, byl apatický a vyhublý. Odvezli jsme ho proto do záchranné stanice ve Vlašimi, kde se podrobí veterinárnímu vyšetření a poté se rozhodne o jeho dalším osudu.

Poštolka obecná (Falco tinnunculus) zz-prijmy-postolkarepy-mini.jpg

12.1.2010 (Praha - Řepy) - Poštolka, která s největší pravděpodobností narazila do nějaké překážky, byla nalezená na chodníku se stopami krve na zobáku. Snažila se létat, ale vždy uletěla jen několik metrů a zase klesla. Dravce jsme proto umístili v záchranné stanici v Jinonicích, kde setrvá, dokud nebude schopen návratu do volné přírody.

Kachny v Klementinu

5.1.2010 (Praha - Staré město) - Vidět kachny divoké v centru Prahy na Vltavě není žádnou vzácností. Pokud se však kachny zdržují přímo v památkovém objektu, je to přinejmenším nezvyklé. Kachny seděly přímo na vnitřním nádvoří Národní knihovny, které si s největší pravděpodobností spletly s vodní plochou. Jelikož jde o malou plochu obehnanou vysokými zdmi, nenalezly již cestu zpět. Zaměstnanci se na nás proto obrátili s prosbou o pomoc. Kachny se po několika neúspěšných pokusech přeci jen podařilo odchytit. Obě byly naštěstí nezraněné. Odvezli jsme je proto k řece poblíž pražské Výtoně. Kachny se okamžitě vydaly na vodní plochu a poté společně odpluly po Vltavě. zz-prijmy-kachnyklementin-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin2-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin3-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin4-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin5-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin6-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin7-mini.jpg zz-prijmy-kachnyklementin8-mini.jpg

Netopýr pestrý (Vespertilio murinus) zz-prijmy-netopyrpestry-mini.jpg

5.1.2010 (Praha - Malešice) - Netopýra, který zalétl do 19. patra hotelu, našel nálezce v odpadkovém koši. Odvezl ho k nám, kde jej převzali odborníci ze sdružení Nyctalus. V současné době je v jejich péči a zimu přečká v kladenské záchranné stanici.

aktualizace 26.2.2012 | nahoru | tisk print