vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Potřebujete pomoc?

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo

Rady a často kladené dotazy

Vyberte si z nabízených okruhů co vás zajímá.

Zvířata jako nezvaní hosté našich obydlí

Jak se spolehlivě zbavit... Jak zaplašit... Jak se bránit... Jak přenést jinam... apod.

Pokud máte zájem nevítaným živočichům na vaší zahradě nabídnout nějakou alternativu a udělat z nich tvory vítané, věnujte pozornost projektu Živá zahrada.

 

Zvířata v nouzi

Zvířata poraněná, týraná, vysílená, opuštěná, dezorientovaná, ...
Jak jim pomoci a jak jim neublížit.

V případu nálezu poraněného zvířete prosím kontaktujte nejbližší stanici pro handicapované živočichy, která se o něj postará.

 

Hromadné úhyny čmeláků

Nalezli jste pod lípou velké množství uhynulých čmeláků a nevíte co se stalo? Je to tak, že v některých letech dochází k hromadným úhynům tohoto hmyzu v blízkosti dvou druhů exotických, ale u nás běžně vysazovaných, lip. Stává se to jen za určitých okolností a lípy "za to nemohou". Jde o to, že v době kvetení těchto lip v přírodě není mnoho kvetoucích rostlin, které by sloužily čmelákům za potravu. Čmeláci se proto ve velkém množství stahují k těmto lípám. Ty nejsou jedovaté, ale jejich nektar neobsahuje vůbec žádné živiny. Čmeláci ho konzumují, ale přitom na nich zahynou hladem. Zahynuli by zřejmě stejně, i kdyby tyto lípy nebyly, ale nikdo by si toho nevšiml, protože by se nekoncentrovali na jednom místě. Nemá tedy smysl lípy likvidovat. Pomohlo by v okolí vysadit nějaké rostliny, které kvetou ve stejné době, ale potravu čmelákům poskytují. Částečně pomůže, když rozmícháte cukr/med s vodou a silně koncentrovaný roztok dáte v nějaké ploché misce/talířku pod lípu. Alespoň někteří čmeláci z toho získají potřebnou energii. Na druhou stranu, můžeme to chápat tak, že masový letní úhyn čmeláků je přirozená věc.

 

Příroda a životní prostředí

Rady týkající se zeleně, ovzduší, vody, odpadů, staveb, veřejného pořádku apod.
Jak chránit svoje životní prostředí.

Stáhněte si Rádce pro řešení problémů ochrany přírody a krajiny

Obsah rádce (PDF 129 kB)

Desky brožury (PDF 72 kB)

aktualizace 15.2.2017 | nahoru | tisk print