vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Aktuality

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Za lesními orchidejemi s novou knihou Kruštíky České republiky

11.1.2013

Pod slovem orchideje si většina z nás představí květiny s velkými barevnými květy rostoucí v tropických pralesích. Orchideje ale nerostou jen v těchto krajích, najdeme je i u nás. Sice nejsou tak nápadné, když se ale na ně podíváme zblízka, zjistíme, že jsou neméně krásné. S jednou z podivuhodných skupin našich orchidejí vás podrobně seznámí nová kniha, kterou vydal Český svaz ochránců přírody Hořepník v rámci Národního programu Ochrana biodiverzity.

Kniha Kruštíky České republiky od našich předních odborníků na tyto rostliny Petra Batouška a Zdeňka Kežlínka podrobně popisuje všech osmnáct druhů kruštíků, vyskytujících se v České republice. Přidává také informace o jejich křížencích a dále druzích, které by se u nás teoreticky vyskytovat mohly, ale zatím nebyly nalezeny. Ke každému druhu je publikováno několik barevných fotografií včetně detailních snímků květů i nákresy napomáhající jeho správnému určení. Nechybí ani informace o ohrožení a ochraně těchto vzácných rostlin, a také určovací klíč. Jde o vůbec první kompletní a takto podrobné zpracování kruštíků v České republice. Knížku proto jistě uvítají profesionální i amatérští botanici a přátelé přírody.

 

V sobotu 12. ledna v 10 hodin bude kniha Kruštíky České republiky slavnostně pokřtěna v Ekocentru Iris v Prostějově (Husovo náměstí 67). Program bude pokračovat promítáním prezentací výprav za orchidejemi po světě.

 

Vydání publikace bylo finančně podpořeno v rámci Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity, ve kterém je každoročně realizováno více než 200 projektů zaměřených na mapování, praktickou ochranu a osvětu rozmanitostí naší přírody. Tento program financují Ministerstvo životního prostředí a Lesy České republiky, s.p.