vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Aktuality

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Objev netopýří kolonie u Kongresového centra

29.3.2013

Ve čtvrtek dopoledne byla při kácení starých stromů v parku u Kongresového centra v Nuslích objevena v dutině pokáceného stromu zimující kolonie netopýra rezavého. Pracovníci probuzené netopýry posbírali do krabice a zavolali Pražskou zvířecí záchranku. Celkem se podařilo zachránit 32 zvířat. Žádný netopýr nezahynul.

Při kácení starých stromů v parku u Kongresového centra v Nuslích našli dřevorubci v dutině kmenu kolonii netopýrů rezavých. Tito netopýři v Praze běžně zimují v dutinách stromů i domů. Dřevorubci přerušili práci a začali se záchranou probouzejících se netopýrů. Z dutin kmene postupně opatrně vytahali a uložili do krabice 31 netopýrů. Protože jednoho se jim z úzké škvíry nepodařilo vytáhnout, odřízli kus kmene i dutinou a netopýrem. Vše pak odvezli do nedalekého Domu ochránců přírody, kde sídlí Pražská zvířecí záchranka. Odborníkům Pražské zvířecí záchranky se podařilo bez zranění (obou stran) vyprostit z kmene i toho posledního netopýra. Celou skupinu v počtu 9 samců a 23 samic pak Pražská zvířecí záchranka převezla na náhradní zimoviště v Kladně. „Až se oteplí, vrátíme tato zvířata zpět na místo nálezu. Určitě k tomu pozveme pražskou veřejnost“, sdělil David Zítek, pracovník Pražské zvířecí záchranky.

Nálezy kolonií netopýrů ve stromech či v lidských obydlích nejsou výjimečné. Pražská zvířecí záchranka například vloni vyjížděla do Stromovky, kde došlo při kácení stromů k podobnému nálezu. Nedávno pak v Průhonicích zachraňovala 18 netopýrů rezavých, které nalezli dělníci při zateplování střechy. Ať už jde o kácení starých stromů či úpravy staveb, je důležité, aby už ve fázi plánovaní prací měla prováděcí firma podklady z průzkumu, který vyloučí či potvrdí možnou přítomnost netopýrů (i jiných chráněných živočichů). Pokud se výskyt a ohrožení takových druhů potvrdí až při realizaci prací, hrozí jejich zastavení. Náklady pak ponese prováděcí firma. K bezprostředně ohroženým živočichům je nutné bez odkladu zavolat odborníky ze záchranných stanic.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá bezprostředně ohroženým volně žijícím živočichům v Praze a na území Prahy západ od roku 2009. Na svojí činnost nemá žádné dotace. Provoz hradí z příspěvků drobných dárců. Větších dárců je minimum, stabilního většího sponzora doposud žádného nenašla. Informace o možnosti pomoci dostanou zájemci na telefonu 774  155 155 případně na e-mailu info@csop.cz.