vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Aktuality

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

I v září lze pomáhat přírodě!

27.8.2020

Také na září připravil Český svaz ochránců přírody pro ty, kteří chtějí trochu svého času věnovat pomoci naší přírodě, několik zajímavých akcí.

Brigády patří tak nějak k létu. Řada lidí každoročně věnuje kousek prázdnin pomoci cenným přírodním lokalitám. Zejména louky se totiž bez pravidelné péče neobejdou, pokud chceme, aby byly stále plné květin a motýlů, je třeba je alespoň jednou za rok ve vhodném termínu posekat – s ohledem na hmyz nikoli naráz, ale po částech – a posekanou hmotu odklidit. Proto patří velký dík všem, kdo alespoň na pár dní vezmou do rukou kosy, hrábě, vidle, plachty a přijdou pomoci.

Ta možnost s koncem prázdnin nekončí. I na září jsou připraveny tři velké tradiční brigády, kam lze dorazit. Krom pomoci dobré věci jde vždy i o setkání s řadou zajímavých, stejně naladěných lidí a pro leckoho o poznání nových pozoruhodných míst:

Hned první zářijový víkend, 4. – 6. září, se koná na Jablunkovsku Goral camp. V případě velmi špatného počasí se termín posunuje o týden. Pořadatelem je ČSOP Cieszynianka, bližší informace poskytne Tomáš Krajča, t.krajca@seznam.cz, 733 384 944.

Od 9. do 13. září probíhá na Šumpersku Páté Štědrákovské hrabošení. Název nemá nic společného s dnes tak „oblíbenými“ hraboši, ale právě s hrabáním posečených luk. Akci pořádá ČSOP Arion, bližší informace poskytne Roman Kalous, kalous.roman@seznam.cz, 604 654 499.

Do třetice – 12. – 13. září se uskuteční „Víkend pro přírodu“ v Němčanech nedaleko Slavkova u Brna, v evropsky významné lokalitě Volkramy. Akci pořádá ČSOP Hořepník, bližší informace Jaroslav Podhorný, horepnik_csop@centrum.cz, 776 799 288.

A pokud Vám ani jeden z termínů nevyhovuje či je to pro vás moc daleko, a přesto byste chtěli pomoci: Najděte si pozemkový spolek, který působí ve vašem okolí nebo v oblasti vašemu srdci blízké a nabídněte mu individuálně pomoc. Adresář pozemkových spolků naleznete na www.csop.cz/pozemkovespolky. A nebo sledujte facebookový profil Pozemkové spolky, kde se nabídky různých brigád (dobrovolnických i placených) na pomoc přírodě objevují průběžně po celý rok.

Pozemkové spolky jsou neziskové organizace pečující o přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnického či užívacího práva nebo v úzké spolupráci s vlastníky. Toto zaručuje zachování hodnot takovýchto míst i v budoucnosti. Hnutí pozemkových spolků, zahrnující dnes v České republice více jak šest desítek organizací, zastřešuje Český svaz ochránců přírody. Finančně podporuje hnutí pozemkových spolků Ministerstvo životního prostředí. Právě z grantu MŽP je zajišťována i organizace řady dobrovolnických akcí.