vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Aktuality

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Lepící pasti na hmyz nesmí týrat zvířata, konstatuje Ministerstvo zemědělství!

19.7.2022

Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který založil a koordinuje Národní síť záchranných stanic www.zvirevnouzi.cz , přivítal stanovisko Ústřední komise na ochranu zvířat Ministerstva zemědělství (ÚKOZ), vyjadřující se k lepícím pastím používaným na hmyz. V těchto pastech hynou děsivou smrtí desítky, spíše stovky zvířat ročně. Nyní ÚKOZ potvrdil, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat!

Ministerstvo zemědělství vydalo na stránkách své Ústřední komise na ochranu zvířat přelomové stanovisko https://eagri.cz/public/web/file/705785/_2022Prodej_lepicich_pasti_pro_hmyz_v2.pdf . Hovoří o tom, že hojně rozšířené a zejména mezi sadaři oblíbené lepové pasti na hmyzí „škůdce“ mohou způsobit týrání obratlovců. Pokud jsou instalované tak, že nezabrání přilepení ptáků či drobných savců či neobsahují takový návod k použití, který by eliminoval kontakt pasti s obratlovci, jde jednoznačně o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Pouze sdělení na obalu o tom, že pasti jsou určené na hmyz, nestačí. Zvířata, jak známo, číst neumí. V současné době jsou na českém trhu nejrůznější typy lepících pastí. Prakticky žádná z nich však nesplňuje podmínky stanovené zákonem.

Záchranné stanice na problém lepících pastí upozorňovaly mnoho let. Až nyní se ze strany státu setkaly s pozitivní odezvou. Jen v prvním pololetí tohoto roku přijaly záchranné stanice celkem 10 živočichů poškozených lepícími pastmi. Tři vlaštovky obecné, dvě sýkory koňadry, po jednom rehku domácím, strakapoudu velkém a žluně zelené a dokonce i dva netopýry pestré! 10 zvířat není na první pohled – ve srovnání třeba s počtem ptáků zraněných na skleněných plochách či sloupech vysokého napětí – vysoké číslo. Jenže, je nutné si uvědomit, že do záchranných stanic se dostávají pouze živá zvířata. A také, ne každý zahrádkář sebere odvahu, aby zvíře nalezené na jeho nelegálně užívané lepové pasti, odborníkům do záchranné stanice dopravil.

Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic, ročně přijímají více jak 30 000 zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je s cílem uzdravené vypustit zpět do přírody anebo jim alespoň zkracují utrpení. Zároveň se snaží lidi vychovávat, aby omezili aktivity, které divokým zvířatům škodí. A právě ona výchova je běh na zjevně velmi dlouhou trať. Řadu zvířatům škodlivých aktivit mají lidé v sobě hluboko zakořeněnou. Namátkou – sbírání mláďat, kterým nic není; nezabezpečování skleněných stěn proti nárazům ptáků, používání jedů na zahrádkách,… Používání lepů na zvířata je také jednou z nich. Naštěstí takovou, která má šanci býti relativně rychle eliminována. Zejména, když i Ministerstvo zemědělství koná a jemu podřízené veterinární správy konat budou!

Záchranné stanice potřebují na svůj základní provoz více jak 70 miliónů Kč ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi. Pomozte jim prosím finančním darem na účet č. 33553322/0800 ! Pomoci lze i zakoupením atraktivního darovacího certifikátu.

Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.

Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství.