Soutěž Pozor na invaze!
23.6.2008
Rostliny a živočichové v České republice nepůvodní mohou být dobrodružným prázdninovým tématem. Zasoutěžíte si?
Do soutěže Pozor na invaze se mohou zapojit středoškolští studenti nebo majitelé a uživatelé zahrad. Cílem soutěže je podnícení osvěty v jednotlivých regionech, podnícení diskuse a zájmu veřejnosti o řešení problematiky invazních druhů.
Pořadatelem soutěže je základní organizace ČSOP Jaro Jaroměř, se zapojením vysokých škol, ministerstva ŽP, ochranářských organizací a serverů. Podrobné informace o záštitě a spolupráci v rámci soutěže najdete zde.
Propozice soutěže Pozor na invaze!na stránkách ZO ČSOP Jaro Jaroměř. |
Co jsou invazní druhy
Invazní (nepůvodní, cizí, zavlečené, „vetřelecké“) druhy jsou na daném území nepůvodní (jak neúmyslně zavlečené, tak záměrně dovezené člověkem). Snadno se rozmnožují, rychle se šíří, osidlují všechna příhodná stanoviště a vytlačují druhy původní. Mění přírodní stanoviště a negativně ovlivňují biologickou rozmanitost. Mnohé invazní druhy nezřídka způsobují i značné hospodářské škody (agresivní „plevele“ či „škůdci“), znehodnocují krajinu (monotónní společenstva), mohou způsobovat i zbytečné zdravotní potíže (pylové alergie, dotykové reakce).Mezi nejznámější invazní druhy u nás patří z rostlin např. bolševník velkolepý či křídlatky, ze živočichů pak např. plzák španělský či norek americký. Bránění šíření (vysazování, úniky) či potírání nejproblematičtějších druhů může zabránit zbytečným problémům v budoucnosti. Bohužel u řady druhů byla navždy promarněna šance na zastavení invazí a s jejich negativním vlivem patrně bude nutno potýkat se napořád.
Podrobné informace o problematice můžete získat specializovaných stránkách Invaze v naší přírodě.
Český svaz ochránců přírody též vydal ojedinělou odbornou publikaci Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky, kterou si můžete objednat zde.