vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Odkazy

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Masakr v oboře Radějov!

6.2.2009

masakr-radejov02m.jpgMyslivci dlouhodobě nezvládají hospodaření v oboře Radějov v Bílých Karpatech. Po několika letech utajování skutečného stavu v oplocené oboře se chov jejich daňků zhroutil. V těchto dnech proto začali přemnožené daňky hromadně vybíjet. Musí jich během měsíce zabít téměř tisíc! A smrt se nevyhne ani březím samicím...

Myslivecké zařízení pro intenzivní chov daňčí zvěře, obora Radějov, se nachází na jihovýchodě Slovácka, uvnitř Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, její součástí je i přírodní rezervace Kútky. Daňkům se zde daří od roku 1987 a až donedávna žili na úpatí Bílých Karpat v přiměřeném souladu se zdejší krásnou a vzácnou krajinou, ačkoliv jsou nepůvodním druhem české fauny. Od roku 2006 se však situace začala podstatně měnit a křehká rovnováha mezi přírodním prostředím a působením zvěře vzala rychle za své. Lesní bylinný podrost začal mizet před očima, mladé stromky, které by měly založit novou generaci lesa přestaly vlivem silného okusu odrůstat. Louky v přírodní rezervaci i jejím okolí přestaly kvést a začaly „vonět“ trusem. Intenzita chovu přerostla únosnou mez, stavy zvěře neúměrně narostly.

masakr-radejov01m.jpgNájemce obory Radějov, Hamé a. s., popíral nárůst počtu chovaných zvířat, dokonce i poškození přírody, a dále pokračoval ve své strategii „chovu“.

Daňků, ale i ostatních zvířat v oboře Radějov postupně přibývalo. Začalo to jistě ještě před rokem 2006, kdy se důsledky nadměrných stavů zvěře již výrazně projevily, pokračovalo dále i přes četná upozornění a výtky ze stran občanů, amatérských i státních ochránců přírody. V dnešních dnech to končí způsobem, který bere dech:


masakr-radejov03m.jpgPřed několika dny totiž proběhlo v oboře Radějov skutečně objektivní sčítání zvěře a zjistily se téměř trojnásobné stavy, než jsou povolené. Nyní, aby splnil předpis, přistoupil nájemce obory Radějov, Hamé a. s., k intenzivnímu odlovu, což v praxi znamená odstřelit během jednoho měsíce téměř tisíc kusů zvířat, a to velmi pravděpodobně (vzhledem k normální populační struktuře) včetně březích samic.


Snížení stavů zvěře je bezpochyby žádoucí, krajině a přírodě se snížením zátěže velice uleví. Ale muselo to dopadnout opravdu tímto náhlým a násilným způsobem? A co bude dál? Až skončí aktuální redukce, nechají chovatelé v oboře Radějov opět narůst stavy zvěře až za neúnosnou mez a čeká nás za několik let další „intenzivní odlovy“?


Oboru, jakožto speciální myslivecké zařízení vedou profesionální a zkušení odborníci v oboru myslivosti, kteří mají být vzorem amatérským a lidovým myslivcům. Budeme si tedy muset zřejmě opravit představy o české myslivecké etice, úctě k živému i ulovenému zvířeti, pokoře a respektu vůči přírodě.

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

Více informací Vám sdělí:

Josef Hrbáček,
tel.: 728 477 240

Originály fotografií v tiskové kvalitě zašleme na požádání.