vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Odkazy

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Makovský čáp Ondra shořel na sloupu vysokého napětí. Není jediný.

5.8.2014

Čáp bílý jménem Ondra zahynul v sobotu na sloupu vysokého napětí nedaleko Makova na Písecku, kde se v květnu narodil. Ondru a 3 jeho sourozence označil Český svaz ochránců přírody Makov vysílačkami, aby sledoval jejich první cestu do Afriky (viz http://www.makov.cz/?action=capi-z-makova-leti-do-afriky-o-projektu).  První čáp bohužel odletěl jen pár stovek metrů. Po dosednutí na nezabezpečený sloup vysokého napětí byl zabit elektrickým výbojem. Ze stejné doby hlásí dalšího na sloupu spáleného čápa z Mirošova na Rokycansku.

Mladí čápi bílí v těchto dnech opouštějí hnízda a vydávají se na své první lety. Jedním z největších nebezpečí, která je nyní čekají, jsou tzv. sloupy smrti. Doposud jsou v České republice tisíce nezabezpečených sloupů vysokého napětí, na kterých zahynou tisíce, spíše však desítky tisíc ptáků. Zejména při vlhkém počasí je pravděpodobnost elektrického výboje do na sloup usedajícího ptáka velmi vysoká. Doplatil na to i čáp Ondra, který se narodil spolu s dalšími 4 sourozenci handicapovaným rodičům v záchranné stanici v Makově. Ochránci přírody pro čtyři čápata pořídili GPS vysílačky tzv. baťůžky, aby mohli sledovat jejich další osudy, především pak jejich cestu na africká zimoviště. Je jasné, že Ondra už do Afriky nedoletí. Uletěl jen pár stovek metrů než usedl na nebezpečný elektrický sloup. „O tom, že sloupy smrti decimují naše ptáky se ví už aspoň 30 roků. Jejich zabezpečování plastovými kryty či nahrazování sloupy bezpečnějšími však probíhá zoufale pomalu. Snad smrt Ondry alespoň trochu tento problém připomene a celý proces ekologizace elektrických tras urychlí“ říká Libor Šejna, vedoucí záchranné stanice v Makově a autor projektu Čápi letí do Afriky.

Shodou okolností (nikoliv však náhod) nález jiného spáleného čapího mláděte pod podobným typem sloupu u Mirošova nahlásila rokycanská záchranná stanice jen o dva dny dříve. Zjevně takto zahynou každým rokem desítky mladých bílých čápů.