vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Odkazy

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Hledání ovocných pokladů pokračuje!

26.6.2018

V rámci zachraňování starých odrůd ovoce v programu Oživení starých odrůd Českého svazu ochránců přírody objevili naši odborníci na Tachovsku zachovalé stromy francouzské odrůdy třešně Moreau. Jde o velmi ranou třešeň, kdysi hojně pěstovanou, dnes už zapomenutou. Nález plodících stromů umožní přenesení roubů této odrůdy do našich genofondových ploch a vzácná třešeň tak bude zachována i pro naše potomky.

Český svaz ochránců přírody již od 90. let 20. století hledá a zachraňuje cenné odrůdy jabloní, hrušní, třešní i dalších ovocných druhů. V letošním roce začala sezóna mapovacích expedicí našich pomologů neobvykle brzo. Rané třešně totiž dozrály i ve vyšších polohách již po 20. květnu. Objevem sezóny se stala francouzská odrůda Moreau, která byla kdysi velmi oblíbená ve východních Čechách. Nám se ji podařilo ale najít na Tachovsku. Jde o opravdový poklad mezi nejranějšími odrůdami. Oproti rané třešni Rychlici německé uzrává sice o týden až dva později, ale je to velká třešeň a navíc polochrupka. Chuť je příjemně navinulá, plody plné temně rudé šťávy s pevnou dužninou. Velmi dobře snáší i dopravu. Plody díky své velké ranosti s přehledem unikají vrtuli třešňové, způsobující „červivost třešní“. Stromy navíc nerostou úplně bujně a dosahují spíše menších či středních rozměrů. Stromy, které jsme letos objevili, byly opravdu obaleny hojností plodů.

Je to skutečně s podivem, že se tato odrůda u nás masově nerozšířila. Již delší dobu jsme pátrali po zachovalých stromech a možnosti pořídit kompletní dokumentaci této odrůdy.

Určitě se nyní budeme snažit, aby se opět začala množit a stala se běžně dostupnou pro milovníky velmi chutných třešní.

Informace o starých ovocných odrůdách i našich genofondových plochách průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz

Program Oživení starých odrůd v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., který je generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí) a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

 

Kontakt:

Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd, tel. 777086620, mail: ec.meluzina@volny.cz

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, tel. 602395473, mail: info@csop.cz

 

Fotografie v tiskové kvalitě zašleme na požádání.