vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz


kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Na procházku s pytlem! Dobrovolníci děkují jarní přírodě, každý za sebe.

6.4.2020

Vlna solidarity a dobrých skutků v době krize pokračuje. Hromadné úklidy musely být odloženy na podzim. Jednotlivci se ale svého záměru nevzdávají a pomáhají, jak jen omezení dovolí. Fotky plných pytlů odpadků i jarních květů teď posílají organizátorům, kteří materiál použijí pro inspiraci široké veřejnosti.

„Je opravdu motivující, jak se nám ozývají sami dobrovolníci s tím, že se pokusí i v této nelehké době udělat aspoň něco, a to něco nakonec vůbec není málo,“ sdělila za organizátory Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
O víkendu nám přišly desítky reakcí na naši výzvu vyrazit do přírody, hledat kvetoucí jarní rostliny a přitom i uklízet odpadky. Na fotkách jsou vidět plné pytle, rozesmátí dobrovolníci, ale i jarní květy rostlin oznamující příchod jara, což je součástí první jarní výzvy k úklidům.
Takzvaný jarní aspekt lze nyní pozorovat téměř všude. Žluté podběly, křivatce, bílé sasanky a hmyzem bzučící keře špendlíků, modrofialové ladoňky, jaterníky, dymnivky a fialky. Vidět jsou první čmeláčí královny, motýli nebo namlouvající se žáby, v keřích je slyšet svatební zpěvy ptáků.
Individuální úklidy mohou mít tedy i zajímavý vedlejší a neméně důležitý dopad, kdy svou pozornost dobrovolníci ve svém okolí zaměří nejen na odpadky, ale i na poznávání přírody. Časté jsou reakce a fotky, kdy odpadky i květy hledá celá rodina, takový příklad je naprosto ideální, zejména nyní, kdy se rodiče stávají i suplujícími učiteli,“ dodává Kateřina, která se v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zabývá i environmentální výchovou.

Organizátoři potvrzují, že se dobrovolníci chovají nanejvýš opatrně, neshlukují se, vyhýbají se kontaktu s jinými lidmi, popřípadě nosí doma ušité roušky. Zároveň ale vyjadřují znepokojení nad tím, že jejich radost z dobrých skutků pro přírodu narušují nové druhy odpadků – pohozené roušky a jednorázové rukavice…

Až omezení časem dostatečně zvolní a nebezpečí nákazy pomine, vyhlásí organizátoři nová kola hromadných úklidů, materiál na jejich podporu v podobě pytlů a rukavic je nachystaný.

Více o tom, co užitečného lze nyní kromě uklízení dělat v přírodě: www.csop.cz

Pravidla k výzvě k úklidům - pošlete 4 fotky - jednu s nasbíranými odpadky, druhou se žlutě kvetoucí kytkou, třetí s modře/fialově kvetoucí a čtvrtou s bíle kvetoucí kytkou a s popisem autora/autorů a místa úklidu pošlte na emailovou adresu koordinátorce programu - viz níže. Vybrané příspěvky slosujeme o ceny na konci dubna.


Kateřina Landová, katerina.landova@csop.cz, 736 231 512


 

uklid_kolaz_Zdenek_Novak

Generálním partnerem akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Hlavním partnerem akce je Komerční banka, a.s.
Partnery akce jsou ALPINE PRO, a.s., ŠKODA AUTO, a.s., EKO-KOM, a.s., PENNY Market, Gambrinus a E.ON