vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz


kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Před viry do přírody

18.3.2020

Ani v době celostátní karantény není znemožněno chodit do přírody (samozřejmě individuálně, při dodržení podmínky vyloučení vzájemného kontaktu, a pokud možno bez použití hromadné dopravy). Za to patří vládě velký dík. Těžko hledat něco, co může zmírnit stres a napětí v této těžké době a posilovat obranyschopnost organismu více, než procházky jarní přírodou.

Leckdo z nás zná kdekterý ostrov v Karibiku či Oceánii, Himaláje i rovníkovou Afriku, ale netuší, že kousek za vsí je jezírko plné žab, les toho času modrý od podléšek či prastarý dub, co je domovem nejrůznějším ptákům. Berme nastalou situaci jako příležitost. Seberme se a vyrazme do přírody v nejbližším okolí. Objevujme, poznávejme, vnímejme všemi smysly. Teď je pro to nejlepší čas.

Třeba je někde ve vašem okolí nějaká pozorovatelna či naučná stezka, ať již jedna z devětadevadesáti, vybudovaných v rámci programu Blíž přírodě (www.blizprirode.cz), nebo mnoha dalších, zřízených členy Českého svazu ochránců přírody i dalších spolků. Třeba se tam nachází některé z pětatřiceti Míst pro přírodu (www.mistoproprirodu.cz) nebo některá z dalších desítek lokalit v péči pozemkových spolků (https://csop.nap.cz). A pokud ne, určitě se tam skrývá nespočet jiných zajímavých míst.

V nižších polohách už je jaro v plném proudu. Listnaté lesy jsou rozkvetlé záplavami modrých, fialových, žlutých a bílých květů, využívajících krátký čas, než vyraší listí. Na stepích už kvetou zářivě žluté hlaváčky i fialové koniklece. Mezi tím vším poletuje a pobíhá spousty různého hmyzu. V tůních i loužích lze najít první snůšky obojživelníků. Všude se teď ozývá ptačí zpěv (i jiné zvuky). Tažní ptáci se postupně vrací z jihu, všichni bez rozdílu začínají hnízdit, namlouvají se, obhajují svá teritoria. Samozřejmě se budeme přírodou pohybovat tak, abychom ptáky při hnízdění nerušili, ale i tak lze zažít nejeden nevšední zážitek. Kdo se skloní k zemi, spatří, že mechy právě začínají mít výtrusnice (nesprávně nazývané „plody“), zvláštní útvary různorodých tvarů. Najít lze i zajímavé druhy hub. Časné jaro, kdy ještě není vše pokryto bujnou vegetací, nahrává i hledání zajímavých geologických útvarů nebo různých stop, připomínajících minulost krajiny, jako jsou třeba úvozy dávných cest.

Zajímá vás, co jste to našli? Nezoufejte, že jsou knihovny zavřené. Máte-li fotoaparát, pokuste se neznámý druh vyfotitit; na internetu naleznete mnohou nápovědu. Nejste-li zavilými nepřáteli sociálních sítí, pak na facebooku existuje řada určovacích skupin, kde vám odborníci poradí (Mykologická poradna, Určování rostlin, Brouci – krása rozmanitosti, Motýlí klenoty, Motýlí plevel, Určování bezobratlých, Ptačí poradna…).

Chcete být při svých toulkách i nějak „prospěšní“? Ani to není problém.

  • Potkáte-li nějaký zajímavější druh, dejte o něm vědět například pomocí aplikace BioLog. Čím více dat o výskytu jednotlivých druhů, tím lepší předpoklady pro jejich ochranu.
  • Hromadné „úklidy světa“ byly sice z pochopitelných důvodů zrušeny, ale pokud cestou narazíte na nějaký drobnější nepořádek, samozřejmě nic nebrání jeho individuálnímu odstranění.
  • Pokud narazíte na nějaké místo, které by si zasloužilo soustavnější péči (a měli byste chuť mu ji věnovat), pořádně si ho nafoťte, zmapujte … v „lepších časech“ pak třeba můžete založit pozemkový spolek, zapojit se do programu Ochrana biodiverzity či podobně. Rádi vám s podobnými aktivitami poradíme a pomůžeme.

Užívejte v mezích možností jarní přírody! Až se epidemie přežene, těšíme se opět na společná setkání.

PS: na našem facebooku bdeme průběžně zvěřejňovat, co venku zrovna kvete, běhá či poletuje, ať to není všude jen samý koronavir ;-)