Plánování a tvorba veřejných prostranství Aktivizace občanů Interpretace místního dědictví Práce s návštěvníky Komunikace v ochraně přírody Hospodaření v krajině
logo ČSOP
logo ESF

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

© Český svaz ochránců přírody
2008

Slovo úvodem

Tento web jsme vytvořili jako inspiraci pro každého, koho zajímá, jak zapojit občany do dění v obci či regionu. Může pomoci každému, kdo někdy řešil některou z těchto typických situací:

Situace 1: V obci máme zanedbaný pozemek nedaleko centra a už dlouho přemýšlíme, jak jej zvelebit. Názory se různí a pořád nevíme, jak se do toho pustit... (Zkuste to zjistit v sekci Plánování a tvorba veřejných prostranství)

Situace 2: V naší obci se nic neděje. Lidi spoléhají na radnici, jenom kritizují a sami nic nepomůžou. Přitom často by stačilo docela málo. Jak to ale udělat, aby se z pasivních kritiků stali aktivní spolutvůrci budoucnosti naší obce? A jde to vůbec? (Odpoví vám projekty v sekci Aktivizace občanů)

Situace 3: V naší obci a jejím okolí je spousta „pokladů“- zajímavostí místního dědictví o kterých se mnoho neví. My je chceme společně objevovat a co nejlépe ukázat. Posílit tím hrdost místních obyvatel na svou obec i upoutat pozornost návštěvníků. Chceme zaujmout něčím, co jinde nemají a navíc způsobem, který nebude nudný. (Jak na to, vám řekne sekce Interpretace místního dědictví)

Situace 4: Většina lidí, kteří k nám přijíždějí do jeskyní, se zdrží jen hodinku, skoro nic naší obci nepřinesou, tedy kromě odpadků, které po nich musíme uklízet. Přitom kousek dál máme další zajímavá místa. Přemýšlíme, jak to udělat, aby se u nás chtěli zdržet déle, abychom odlehčili trochu jeskyním a pomohli místním podnikatelům i přírodě... (Cenné informace najdete v sekci Práce s návštěvníky)

Situace 5: V naší CHKO se řeší jenom konfliktní věci. Místní mají pocit, že „ochranáři jenom buzerují“. Jenom se pořád něco nemůže, ale prý mají být lidi šťastní, že můžou v tak cenném území žít. Začínají sílit hlasy, že bez CHKO by nám bylo líp... (Jak z toho ven? Přečtěte si projekty v sekci Komunikace v ochraně přírody)

Situace 6: Naše obec leží na území CHKO a zemědělci musí dodržovat spoustu předpisů, které jejich sousedi jen o pár kilometrů dál nemají. Někdo říkal, že prý ti naši zas můžou dosáhnout na nějaké dotace. Nikdo ale nic pořádně neví a hlavně to neví ti drobní hospodáři, kteří by je nejvíc potřebovali... (Hledáte domácí inspiraci? Najdete ji v sekci Hospodaření v krajině)

Práce s lidmi je náročná, ale bez ní to nejde. Kromě inspirace v podobě více než 80 projektů, vám tyto stránky mohou poradit, kde na to vzít peníze (Finanční zdroje), kde se dozvědět více (Informační zdroje) a kde sehnat někoho zkušeného, kdo vám pomůže (Konzultanti). Přejeme vám hodně štěstí a trpělivosti a odhodlání při řešení Vašich projektů!

Autoři - Ladislav Ptáček (editor), Martin Nawrath (Plánování a tvorba veřejných prostranství), Blažena Hušková (Aktivizace občanů), Olga Žampová (Interpretace místního dědictví), Ondřej Vítek (Práce s návštěvníky), Jitka Kozubková (Komunikace v ochraně přírody) a Lenka Tóthová (Hospodaření v krajině)