Blatenští čapí otužilci

(údaje a fotografie RNDr.Petr Pavlík)
Pár čápů bílých v Blatné OSMKRÁT PŘEZIMOVAL, naposledy v zimě 2014/2015. V roce 2016 se otužilá samice s černým kroužkem A3293 po zimě vrátila a hnízdila (ale mláďata zahynula). Na jaře 2017 se bohužel tao samice už neobjevila (zřejmě zahynula) a blatenské hnízdo zůstalo neobsazené, ale zdá se, že jen dočasně. Na hnízdě se objevovalo několik nehnízdících jedinců a v červenci 2017 zřejmě mladý pár intenzivně tokal a hnízdo si upravoval, takže je velká šance, že nový pár v roce 2018 opět v Blatné zahnízdí, i když už pravděpodobně nebude zimovat, ale to se uvidí :-)
Ani v roce 2016 (v zimě 2016/17) čapí pár v Blatné nezimoval, samice (s černým kroužkem) byla v Blatné pozorována naposledy v polovině září 2016. (Zimovat se ale v zimě 2016/17 opět chystal pár čápů v Dobřanech u Plzně).
V ZIMĚ 2015/2016 BLATENSKÝ ČAPÍ PÁR POPRVÉ po 8 letech v Blatné NEZIMOVAL. Od srpna 2015 nebyl ani jeden z páru v Blatné pozorován, POTVRDILO SE, že jen z neznámých důvodů po 8 letech odletěli a nezahynuli, na jaře 2016 se "naše" samice s černým kroužkem znovu objevila. Samce bohužel nelze identifikovat - viz dole souhrn zimování. . Do Blatné se první čáp vrátil 8.3.2016 a od 10.3.2016 byl na hnízdě opět celý pár - VRÁTILA se opět "naše" SAMICE s kroužkem A3293. V roce 2016 se hnízdění bohužel nevydařilo, mláďata se nevylíhla (1 vejce bylo nalezeno na zemi pod hnízdem).
V ZIMĚ 2014/2015 BLATENSKÝ ČAPÍ PÁR POOSMÉ PŘEZIMOVAL. Jeho fotografie jsou součástí výstavy ČÁPI 2014 - viz INFORMACE NA SPECIÁLNÍM ČAPÍM WEBU, výstava putovala z Vrchlabí přes Prahu (listopad v Českém rozhlase na Vinohradech) do dalších měst: 15.prosince 2014 až 15.března 2015 - NP a CHKO Šumava, Kvilda, České Budějovice, NP České Švýcarsko, ORNIS Muzea Komenského Přerov...
NA WEBU Českého rozhlasu lze stále shlédnout všechny fotografie z výstavy ČÁPI 2014 (včetně dvou fotek blatenských zimujících čápů). Fotka blatenského zimujícího čápa u zasněženého komínu byla v hlasování druhá (díky za příznivý ohlas!).

Klikněte ZDE: Čapí fotografiie z výstavy ČÁPI2014V roce 2015 po dalším (již osmém) přezimování a časném páření měl blatenský čapí pár 2 mláďata, která byla okroužkována (jako každý rok Mgr. Stanislavem Chvapilem z ZO ČSOP Ciconia Roudnice nad Labem) a následně úspěšně vyvedena. V roce 2014 měl blatenský pár3 mláďata. která byla okroužkována 2.6.2014 (viz ČLÁNEK NA SPECIÁLNÍM ČAPÍM WEBU zřízeném v roce 2014, kdy jsou čáp bílý i čáp černý vyhlášeni PTÁKY ROKU. Na tomto čapím webu najdete také zmínku o blatenských zimujících čápech i jejich fotku od člena ZO ČSOP Petra Pavlíka.) V roce 2013 pár po přezimování úspěšně vyvedl 2 mláďata ze tří (díky výhodě časného páření již koncem zimy byla mláďata v době dešťů dost velká aby těžkou dobu přežila). Dospělý pár i na podzim 2013 zůstal v Blatné a posedmé společně přezimoval - mírnou zimu 2013/14 blatenští čápi přežili ve výborné kondici.

V NEDĚLI 26.5.2013 BYLA V ČESKÉ TELEVIZI V POŘADU CHCETE MĚ REPORTÁŽ O "SLAVNÉM" BLATENSKÉM ZIMUJÍCÍM ČAPÍM PÁRU (po odvysílání pořad najdete i na Internetu klikněte zde: Čápi v televizi

Po cca 13. minutě pořadu uvidíte i záběry z hnízda v Hajanech u Blatné a z nového hnízda u kravína v Kocelovicích). Na jaře 2013 pár hnízdí, páření již koncem února, vejce v březnu, počátkem května již mláďata (7.5. při natáčení do Chcete mě? krmili 3 mladé), která přežila i deště počátkem června. V zimě 2012/2013 pár opět zimoval v Blatné (již šestou zimu), samice stále stejná s kroužkem Radolfzell A3293, samec ale nyní bez kroužku - bez kroužku pozorování již 14.10.2012 - (není jasné zda jde o nového samce, nebo snad dosavadní samec z blatenského páru ztratil zelený kroužek PR - ten by zimoval již posedmé). V lednových mrazech se často vyhřívali v kouři komína kanceláří Blatenské ryby. V zimě 2011/12 blatenští čápi v Blatné přezimovali popáté, samec pošesté, pářili se již koncem února a od března již opět seděli na vejcích na hnízdě na lihovaru. V roce 2012 bohužel hnízdění nebylo úspěšné, mláďata se nevylíhla...(snad zase za rok). STRUČNÝ PŘEHLED HISTORIE ZIMUJÍCÍHO ČAPÍHO PÁRU JE NA TÉTO STRÁNCE ZCELA DOLE. O posledním zimování platí totéž co v článku níže:

V zimě 2009/10 v Blatné již potřetí přezimoval pár čápů bílých, samec dokonce počtvrté (a v zimě 2010/11 pár zimoval počtvrté a po zimě 2010/11 už počátkem dubna seděli na vejcích a i roku 2011 odchovali další 2 mladé!). Na jaře vyvedli na hnízdě na blatenském lihovaru 2 mláďata a na podzim 2010 se oba chystali zimovat znovu! Samice má černý kroužek a je původem Bavoračka kroužkovaná jako mládě roku 2003 v Gerhardshofenu 231km západně a od roku 2005 hnízdí v Blatné, první 2 roky s jiným samcem a nezimovala, samec má zelený kroužek jen s písmeny PR, jeho původ zatím není jasný (mohl by pocházet z chovné stanice z Karlsruhe). V Blatné se objevil a zimoval v roce 06/07 a poté třikrát s uvedenou samicí vyvedl mladé a od zimy 07/08 zimují společně. Mláďata naštěstí nenásledují příklad rodičů a jak se na čápy sluší odlétají do Afriky. Pár je neustále spolu a většinou spí na hnízdě na zámeckém lihovaru. Většinou vstoje, při větších mrazech i vsedě a při nejtužší zimě (leden únor 2010) někdy i v noci stáli v proudící vodě v řece pod zámkem. Byli pozorováni i u funkčních teplých komínů. Podzim tráví u vypuštěných rybníků a i v zimě (není-li sníh a zamrznuto) mají šanci si nalovit v rybnících, v řece a hlavně loví na loukách a polích. Zima jim nevadí pokud mají možnost získat potravu. Mírné zimy 06/07 a 07/08 pro ně nebyly problémem, ale v posledních tužších zimách by asi nemohli být v tak perfektní kondici bez přikrmování kusy uhynulých kaprů ze sádek Blatenské ryby. Tuto zimu byli v lednu a únoru přikrmováni přímo na led před zámkem a velmi se zkrátila jejich úniková vzdálenost, takže je každý mohl snadno pozorovat. Podrobnosti o hnízdění blatenského páru zná zejména odborník na čápy Mgr. Chvapila z Roudnice n/L, který hnízdo sleduje a kroužkuje mladé. Údaje mu průběžně hlásí pracovníci lihovaru. Zimuje i pár v Horažďovicích (v roce 2012 bohužel již jen 1 z horažďovického páru, jeho partner loni zahynul) a jen zcela ojediněle dalších jedinci.

(Níže uvedený článek je z ledna 2009 - DODATEK z října 2009: čápi úspěšně zimu přečkali a již 2.3.2009 se pářili a v roce 2009 úspěšně vyhnízdili a opět mladí odlétli a staří zase nikam nepoletí...)

Na hnízdě na blatenském lihovaru opět zimuje čapí pár - jedná se o zkušené otužilce, kteří úspěšně přečkali v Blatné již celou minulou zimu a samec dokonce zimuje již třetím rokem. Minulé dvě zimy pro ně ale nebyly teplotně příliš náročné, letos se dočkali tvrdší zkoušky. Spí většinou na svém hnízdě a ve dne loví nejčastěji na řece pod zámkem hned naproti lihovaru nebo často na protějších sádkách. Jsou i po lednových mrazech zatím ve výborné kondici. Samice má černý kroužek Radolfzell A3293 (je původem z Bavorska - kroužkovaná jako mládě v roce 2003 v Gerhardshofen 231 km západně, od roku 2005 hnízdí v Blatné), samec má zelený kroužek pouze s písmeny PR , jeho původ zatím není zcela jasný, ale v Blatné již potřetí zimuje a dvakrát s uvedenou samicí úspěšně vyvedl mladé. Mláďata naštěstí nenásledovala příklad rodičů a jak se na čápy sluší odlétla zimovat do Afriky, pravděpodobně přes Španělsko (menší část středoevropských čápů létá i východní cestou Tureckem, Izraelem a Egyptem). ilustrační obrázek - čápi na na komíně blatenského  lihovaru - leden 2009

Čápi na zasněženém hnízdě či na ledu budí zaslouženou pozornost většiny blatenských občanů i návštěvníků Blatné, především si však zaslouží poděkování zaměstnanci Blatenské ryby, kteří čápům přilepšují a přikrmují je, a pracovníci lihovaru, kteří je starostlivě denně sledují a při známce počínajícího vysílení by hned případně kontaktovali odbor životního prostředí MěÚ (čápi jsou zvláště chráněnými živočichy, proto my ostatní čápy sledujme raději zpovzdálí, abychom je zbytečně neplašili a neubírali jim energii), odborníka na čápy pana Mgr. Chvapila z Roudnice (každoročně jezdí do Blatné kroužkovat mláďata) a v případě nouze by byli čápi odchyceni a postarala by se o ně stanice ČSOP pro hendikepované volně žijící živočichy v hájence Makov v Nové Vsi u Čížové. Pokud si čápi povedou tak dobře jako dosud až konce zimy neměl by být odchyt nutný (vzhledem k jejich dosavadní kondici by byl i téměř nemožný). Pro čápy nejsou největší překážkou ani tak nízké teploty, jako hlavně nedostatek potravy, není-li sníh a zamrznuto mají šanci si nalovit v rybnících a v řece a hlodavce na loukách a polích, ale při současné sněhové pokrývce a zamrznutí hladin by bez výše uvedené lidské pomoci potravu sháněli hůře.

Kvůli blatenským čápům do Makova nevolejte (jsou pod dohledem a pomoc by v případě potřeby byla zajištěna), ale pro případ, že najdete jiné zraněné či hendikepované volně žijící živočichy, připomínáme číslo na záchranou stanici Makov v Nové Vsi u Čížové: 724090220.

Výborné informace o ptácích i jejich ochraně nejdete na Internetu na stránkách České společnosti ornitologické www.cso.cz


Tento článek byl publikován v Blatenských listech

V lednu 2011 odvysílal Český rozhlas o blatenských zimujících čápech reportáž - klikněte zde: Čápi v rozhlase Další reportáž odvysílal Český rozhlas České Budějovice i v lednu 2015.

Bližší informace o čápech bílých i čápech černých, kteří jsou PTÁKY ROKU 2014, můžete získat na webu České společnosti ornitologické www.birdlife.cz kde je jednak vystavena publikace Ptačí svět věnovaná PTÁKůM ROKU 2014 čápům bílým a černým, ale najdete tam i odkaz na nový "čapí" web a v části Pták roku najdete ke stažení brožuru Pták roku 1994 Čáp bílý

STRUČNÝ PŘEHLED HISTORIE v Blatné ZIMUJÍCÍHO ČAPÍHO PÁRU:

(údaje o hnízdění poskytl Mgr. Stanislav Chvapil částečně dle podkladů pana Ing. Lukáše z Lihovaru Blatná) (adult = dospělý, pulli = mláďata v prach.peří)

(Před rokem 2005 hnízdili v Blatnéna lihovaru jiní jedinci, nezimující)

Rok 2005 : Jeden adult. kroužek DER A 3293 (F kroužkovaná jako mládě v Bavorsku v roce 2003 v Gerhardshofen 231 km západně), druhý bez kroužku. Přílety : 30.3.2005 první pták, 5.4.2005 druhý. Kroužkována 2 pulli.

Rok 2006 : Adult F kroužek DER A 3293, adult. M zelený kroužek PR na pravé noze nahoře. Jarní přílet na hnízdo 29.3.2006 oba adult. najednou. Kroužkována 2 pulli. V zimě 2006/07 v Blatné POPRVÉ PŘEZIMOVAL SAMEC se zeleným koroužkem PR (samice až o rok později)

Rok 2007 : Přes zimu 2006-2007 zůstal na lokalitě kroužkovaný M, samička s kroužkem DER A 3293 se vrátila 9.3.2007, hned páření, vyvedena 4 mláďata, kolem 15.6.2007 již létala.

Rok 2008 : V zimě 2007-2008 zůstali na lokalitě již oba kroužkovaní adulti. První páření zjištěno 3.3.2008, vyvedena 3 pulli., kroužkována již 2.6.2008.

Rok 2009 : Oba adult. přezimovali 2008-2009. Hnízdo v předjaří vyčištěno, sníženo. První zjištěné páření již 25.2.2009, trvalé sezení na vejcích od 28.3.2009. Kroužkovány 2 pulli.

Rok 2010 : První pozorované páření přezimujících adult. 1.3.2010, původně 4 pulli., jedno mrtvé vysušené mládě nalezeno 8.6.2010 na střeše, druhé mrtvé v hnízdě. Kroužkována a vyvedena 2 mláďata.

Rok 2011 : Přezimující adult. 2010-2011 (jednoho rána až -27°C hlásil Ing. Lukáš) Poprvé se pářili 14.3.2011 (prvně zjištěné), kroužkovány 3 pulli, odlet juv. 13.8.2011.

Rok 2012 : Přezimování obou adult. (opět jeden den v zimě - 27°C), první zjištěné páření 27.2.2012, týž den v Blatné ráno - 4°C (Ing. Lukáš), ve dnech 7. a 8.,3. nosili větve na hnízdo,.Dne 4.5.2012 nalezeny skořápky vajec na zemi pod hnízdem, týž den znovu páření. Hnízdo bez pull. Dne 14.10.2012 pozoroval RNDr. P. Pavlík samici s kroužkem DER A 3293 s čápem bez kroužku - tito 2 adult zimují v Blatné i v zimě 2012/13.

Rok 2013 : opět přezimování obou adult. Jaro 2013 pár hnízdí, páření již koncem února, vejce v březnu, počátkem května již mláďata (7.5. krmili 3 mladé), vyvedena byla 2 mláďata ze 3, která přežila i deště počátkem června. Dospělý pár i na podzim 2013 zůstává v Blatné a chystá se na sedmé společné přezimování.

Rok 2014 : po velmi mírné zimě opět úspěšné přezimování obou adult. Jaro 2014 pár na hnízdě a 2.6. okroužkována 3 mláďata. V zimě 2014/15 opět přezimování dospělého páru.

Rok 2015 : po další velmi mírné zimě osmé úspěšné přezimování obou adult. Jaro 2015 pár na hnízdě a vyvedl 2 mláďata (opět okroužkována). V červenci oba dospělí na hnízdišti, ale OD SRPNA 2015 ANI JEDEN ADULT NEPOZOROVÁN, po 8 letech opět odlétli a naštěstí nezahynuli na jaře 2016 přilétl první čáp 8.3.2016 a druhý 10.3.2016, vrátila se i samice s kroužkem A3293, možná i se stejným samcem.

Rok 2016 : po další opět velmi mírné zimě a "netradičním" odletu (nezimování) na jaře 2016 přilétl první čáp 8.3.2016 a druhý 10.3.2016, vrátila se i samice s kroužkem A3293, možná i se stejným samcem (ten bez kroužku bohužel není identifikovatelný). V roce 2016 se hnízdění bohužel nevydařilo, mláďata se nevylíhla (1 vejce bylo nalezeno na zemi pod hnízdem).

Rok 2017 : Tradiční samice A3293 se bohužel po zimě neojevila a k hnízdění čápů v roce 2017 v Blatné nedošlo. Na hnízdě se objevovalo několik nehnízdících jedinců a v červenci 2017 zřejmě mladý pár intenzivně tokal a hnízdo si upravoval, takže je velká šance, že nový pár v roce 2018 opět v Blatné zahnízdí


Zpracoval RNDr.Petr Pavlík, ZO ČSOP Blatná


Děkujeme ÚVR ČSOP za poskytnutí prostoru pro tuto prezentaci.

Český svaz ochránců přírody
ZO ČSOP Blatná 20/04

Můžete nám napsat na

ZO ČSOP Blatná

úvodní stránkakontakty
Čapí otužilciHnízdo poštolek WEBKAMERAPozorování ptáků Strakonicko a Plzeň-jih

rok 2019

Festival ptactva
říjen 2019
Vítání ptačího zpěvu
5.5.2019 Blatná
Plán činnosti 2019

rok 2018

Festival ptactva
říjen 2018
Vítání ptačího zpěvu
6.5.2018 Blatná
Přehled činnosti 2018

rok 2017

Festival ptactva
říjen 2017
Vítání ptačího zpěvu
8.5.2017 Blatná
O datlovi U Datla
28.10.2017 Blatná
Přehled činnosti 2017

rok 2016

Festival ptactva
říjen 2016
Vítání ptačího zpěvu
8.5.2016 Blatná
Přehled činnosti 2016

rok 2015

Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2015
Přehled činnosti 2015

roky 2014 až 2002

Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2014
Přehled činnosti 2014 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2013
Přehled činnosti 2013 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2012
Přehled činnosti 2012 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2011 (Myštice)
Přehled činnosti 2011 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2010 (Čekanice)
Výstava Všechno lítá...
srpen/září 2010
Přehled činnosti 2010 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2009 (Blatná a Strakonice)
Přehled činnosti 2009 Přehled činnosti 2008 Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2007
Festival ptactva
a Vítání ptačího zpěvu 2006
Přehled činnosti 2005 Přehled činnosti 2004 Přehled činnosti 2003 Úklid PR Hořejší po povodni 2002 Vítaní ptačího zpěvu 2002

Odkazy

odkazy na jiné stránky