vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Ochrana druhů:
Akce žába

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Akce žába

akce-zaba-ilust.jpgZachraňme žáby umírající na silnicích

Obojživelníci se každý rok přemisťují ze svých zimovišť k různým vodním plochám kde kladou svá vajíčka a rozmnožují se. Na svých cestách často překonávají i nebezpečné úseky silnic. Mnoho žab a čolků tak zbytečně zahyne pod koly projíždějících vozidel.

Pro pomoc obojživelníkům je důležité rizikové úseky silnic znát. V České republice zatím evidujeme přes 400 těchto úseků. Nebezpečných míst je však určitě více, proto AKCE ŽÁBA!

Cíle

  1. získat informace o všech úsecích silnic, kde pravidelně dochází k nadměrnému usmrcování obojživelníků projíždějícími vozidly.
  2. v době tahu obojživelníkům zajistit bezpečné překonání těchto nebezpečných úseků
  3. nejkritičtější úseky silnic zabezpečit trvale

Jak pomoci

Pokud víte o úseku silnice, kde dochází k usmrcování většího počtu obojživelníků (zejména při jarních tazích od března až do počátku května), informujte nás o tomto místě pomocí hlášenky:

Co bude následovat

Nahlášené úseky zaneseme do databáze, která slouží jako registr těchto úseků. Dle možností dále spolupracujeme s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, našimi nejbližšími základními organizacemi a vlastníky silnic na případné další možné pomoci. Do budoucna bychom se chtěli pokusit najít dobrovolníky, kteří by pod naším odborným vedením pomohli se zabezpečením silnice, kontrolou a přenosem obojživelníků přes silnici v době tahu.

 

Evidenci rizikových úseků naleznete zde

V případě dalšího zájmu o výše uvedenou problematiku je možné naleznout další podrobnější informace v následujících publikacích: Ochrana obojživelníků a Obojživelníci a doprava (obě vydány v rámci metodické řady ČSOP).


Děkujeme Vám za Vaši pomoc při mapování těchto nebezpečných míst.


 

aktualizace 26.10.2016 | nahoru | tisk print