vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Potřebujete pomoc?

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo

Zvířata v nouzi

Zvířata poraněná, týraná, vysílená, opuštěná, dezorientovaná, ...
Jak jim pomoci a jak jim neublížit.

Přimrzlé labutě

Netopýři v zimě

Přimrzlé labutě

Přimrzlá labuť se snaží vstát z ledu, bije křídly o led, ale nepostaví se.

Dokud ptáci (včetně trvale hendikepovaných) mají dostatek potravy, mohou chodit po ledu a mají zdroj vody k pití, jde o podmínky obvyklé v zimním období v našich zeměpisných šířkách. Labutě na ledu často spí a odpočívají, protože se zde cítí bezpečněji než na břehu. Jestli jsou skutečně přimrzlé snadno zjistíte, když je zkusíte vyplašit sněhovou koulí, klacíkem apod.

Při slunečném počasí se na ledu někdy vytvoří tenká vrstva vody, labutě na ni usednou ke spánku, při nočním poklesu teplot vrstva vody zmrzne a lebuť je uvězněná za peří na hrudi a na břiše. Je-li druhý den opět slunečno, ptáci odmrznou sami. Na nábřeží ve městech mohou labutě přimrznout i k mokré dlažbě.  K uvolnění přimrzlého ptáka se používá vlažná voda na podlévání, potom je třeba opatrně oddělit od ledu špičky per prsty, popř. nůžkami.

Zdraví ptáci do ledu nezamrznou. Spí s nohama ukrytýma v peří, zamrzající vodu opustí a vylezou na břeh nebo na led. Zamrznou jenom ptáci těžce nemocní nebo uvízlí v místech, odkud se sami nedostanou, např. ve strouhách, jímkách a stokách.

Nejste-li si jisti dostatečnou tloušťkou ledu, volejte profesionály – policii nebo hasiče. Bezpečná síla ledu pro chůzi na přírodních nádržích bývá odhadována na čtyři centimetry.

Má-li labuť dostatečně dlouhou startovací dráhu, tj. alespoň 20 m, dokáže vzlétnout z jakéhokoliv povrchu, z vody, ledu, suché země i bláta.

 

Netopýři v zimě

Během ochlazení, obzvláště v panelových domech, lidé větrají vytopené byty a teplý vzduch stoupající vzhůru probouzí hibernující netopýry. Také během oteplení se netopýři probouzejí, přemisťují a mohou náhodně zalétnout do bytu.
 

Pokud naleznete jednoho nebo více netopýrů v zimě v místě, které je k zimování vhodné (je zde vysoká vzdušná vlhkost, teplota po celou zimu v rozmezí 4-10 °C a minimum rušivých vlivů), nechte je na místě a nerušte. Když je v zimě netopýr probuzen (což je pro něj značně energeticky náročné), často mu nezbude dostatek sil na přežití zimy a hyne vyčerpáním.

 Pokud netopýry naleznete kdekoli jinde, zejména pokud nespí, zmateně poletují a nebo lezou po zemí, dejte je do papírové krabice bez štěrbin (netopýr je schopný protáhnout se i velmi úzkou škvírou!!!) – ale nezapomeňte udělat dýchací otvory. Do krabice dejte zmuchlaný kus látky (aby se mohl schovat) a vodu v ploché misce (např. víčko). Krabici dejte na místo zabezpečené před domácími mazlíčky, s normální pokojovou teplotou a ihned zavolejte odborníkům. Ti mohou případně pomoci s odchytem.

 Na netopýry sahejte raději v kožené rukavici nebo přes kus pevné látky. Zvířata zbytečně nedrážděte.

 Pozor, abyste nezaměnili zimujícího netopýra za mrtvého. Zimující jedinci totiž vykazují minimální aktivitu a mají velmi studené tělo (třeba jen 10°C). Pokud s takovým jedincem manipulujete, začne se v teple během cca 10 minut probouzet, otvírat oči a otáčet hlavou.

 

Více o netopýrech naleznete na stránkách ZO ČSOP Nyctalus www.nyctalus.cz nebo na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů www.ceson.org.

 

 

 

aktualizace 7.1.2009 | nahoru | tisk print