vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Odkazy

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Národní síť záchranných stanic partnerem Hasičského záchranného sboru

3.5.2012

Dohoda o spolupráci Národní sítě záchranných stanic s Hasičským záchranným sborem při poskytování pomoci zraněným či jinak handicapovaným živočichům všech u nás volně žijících druhů již není jen na papíře.  V těchto dnech se v jednotlivých regionech domlouvá spolupráce s konkrétními stanicemi. Handicapovaným zvířatům se dostane rychleji odborné pomoci, hasičům se může malinko usnadnit  náročná a nebezpečná práce.

 Že pracovníci záchranných stanic v některých případech potřebují pomoc při odchytu a vyprošťování zvířat uvízlých ve výšce nebo nad volnou hloubkou, z vodní hladiny  nebo při kolizi s dopravním prostředkem, si dovede představit leckdo.  Zejména využití techniky, jako jsou vysokozdvižné plošiny, žebříky, čluny apod.

Už méně lidí si uvědomuje, že odborná pomoc a zkušenost s volně žijícími druhy zvířat je přínosem také pro hasiče. Volně žijící zvířata se chovají úplně jinak než zvířata ze zájmových chovů nebo ze ZOO. Znalost jejich vzorců chování, když jsou vyděšená, zraněná a připravená bojovat o život nebo bránit mláďata, je předpokladem úspěšného a hlavně bezpečného odchytu. Některá zvířata, krásná na pohled, mohou být velmi nebezpečná, jako třeba volavky, které útočí ostrým zobákem na oči. Jak manipulovat s volně žijícími živočichy dobře vědí pracovníci záchranných stanic. Jejich asistenci u zásahu si mohou hasiči vyžádat nebo telefonicky konzultovat nejvhodnější postup. Dá se tak předejít zbytečným výjezdům např. k „zamrzlým“ labutím, které stačí vyplašit. Zvířata odchycená za pomoci hasičů  hned na místě zásahu může převzít záchranná stanice a zajistit vše potřebné od určení druhu až po zajištění veterinárního ošetření. Určení druhu je důležité, protože některé exotické druhy zvířat se snadno spletou s naším volně žijícím druhem, avšak nepatří do záchranné stanice, ale do útulku, kde se snaží najít jejich majitele.

 Záchranné stanice se bez občasné pomoci hasičů neobejdou, i když ji využívají jen v těch opravdu naléhavých případech. Jsou proto rádi, když mohou za  technickou pomoc nabídnout svoje odborné znalosti a zkušenosti se zvířaty.