vytištěno ze stránek www.csop.cz | kontakt: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4 | tel.: 222 516 115, 222 511 496, email: info@csop.cz

Odkazy

kontakt:

ČSOP
Michelská 48/5
140 00 Praha 4
IČ: 00103764
DIČ: CZ00103764

tel.: 222 516 115,
tel.: 222 511 496
email: info@csop.cz

fakturační údaje

kontakty na kancelář


facebook logo instagram logo

Zbývá přesně měsíc do celosvětového úklidového dne!

18.8.2021

Přesně jeden měsíc zbývá do celosvětového úklidového dne. Ten je stanoven na 18. září. Česká republika se k němu přidá v rámci akce Ukliďme svět, kterou již od roku 1993 koordinuje Český svaz ochránců přírody.

 

Dobrovolníci si v těchto dnech mohou žádat o úklidové materiály, které Český svaz ochránců přírody poskytuje. „Jedná se tradičně o rukavice a pytle. Zájem je však velký, doporučujeme tedy včasnou rezervaci,“ říká Veronika Andrlová, která akci koordinuje a dodává, že pro žádost o materiál mají dobrovolníci využít formulář na stránce www.uklidmesvet.cz.

Úklidy se tradičně konají na jaře a na podzim, přičemž právě ten podzimní termín se každý rok shoduje s Mezinárodním úklidovým dnem. Letošní ročník je však silně ovlivněný pandemií Covid 19. Proto Český svaz ochránců přírody vyzývá především k individuálním úklidům.

„Do úklidů se zapojuje mnoho jednotlivců, ale například také školy a dětské kolektivy. Ty letos často zpestřovaly svůj běžný program právě úklidy,“ říká Andrlová.

Stejně jako po celý rok i podzimní hlavní termín úklidů, budou doprovázet již tradiční fotografické soutěže. První z nich bude „Před a po“, která spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm. Druhou fotografickou soutěží bude „Fotografie z akce“, která přináší neomezenou míru fantazie. Nejzajímavější, nejvtipnější a nejakčnější fotografie budou mít největší pravděpodobnost výhry. Kromě toho jsme pro letošek připravili také „videosoutěž“ z úklidu, o odpadcích, o recyklaci nebo jen o tom jak třídíte u Vás doma.

Pravidla soutěží můžete najít zde: https://uklidmesvet.cz/2021/08/09/souteze-pro-podzimni-celosvetovi-uklidovy-den-18-zari/.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Akci Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017–2020 se kampaň konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od roku 2021 pokračuje opět samostatně. Smyslem kampaně Ukliďme svět není však jen samotné uklízení odpadků. Účastníci především posilují svůj vztah k přírodě a prostředí ve svém okolí, ale také se zamýšlejí nad tím, proč odpadky vůbec vznikají.

Více informací na stránkách www.uklidmesvet.cz.